թվականի օպերատիվ ծառայողական գործունեության արդյունքների ամփոփման կոլեգիայի նիստում
Նախ և առաջ ուզում եմ շնորհավորել բոլորիդ նոր և հարմարավետ մասնաշենք տեղափոխվելու կապակցությամբ: Աշխատանքային պայմանների բարելավումը, հուսով եմ, դրականորեն կազդի գերատեսչության գործունեության վրա:
Մեր հանդիպումները և ոստիկանության առջև ծառացած հիմնախնդիրների քննարկումը դարձել է և բարի ավանդույթ, և ընդունելի աշխատաոճ:
2009 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ոստիկանության գործունեությունն ընդհանուր առմամբ գնահատում եմ բավարար: Նկատելի են դրական փոփոխություններ ու տեղաշարժեր: Առաջին հերթին կուզենայի նշել այն փաստը, որ հանցագործությունների թիվը նվազել է շուրջ 98-ով: Հանրապետությունում 10 հազար բնակչին ընկնող հանցագործությունների թիվը կազմել է 41,1' 2008 թվականի 48,5-ի դիմաց: Սա ամենացածր ցուցանիշներից է համաշխարհային մասշտաբով, ինչը, իհարկե, վկայում է մեր երկրում հասարակական անվտանգության բարձր մակարդակի մասին:
Գոհացուցիչ է նաև հանցագործությունների բացահայտման ցուցանիշի շուրջ 2 տոկոս աճը: Այն դարձել է 92 տոկոս, իսկ Քաշաթաղի շրջանում արձանագրված բացահայտման ցուցանիշը 100 տոկոս է:
Կտրուկ նվազել է հանցագործությունների թիվը. Ստեփանակերտում' 23 տոկոսով, Մարտակերտի շրջանում' 33 տոկոսով և Ասկերանի շրջանում' 43 տոկոսով: Միևնույն ժամանակ հանցագործությունների թվի շոշափելի աճ է գրանցվել. Քաշաթաղի շրջանում' 52 տոկոսով և Շուշիի շրջանում' 84 տոկոսով: Կտրուկ աճել է Շուշիի շրջանում նաև քրեական հետախուզության գծով հանցագործությունների թիվը, ինչը լուրջ մտահոգության տեղիք է տալիս: Նման իրավիճակը բացարձակապես անթույլատրելի է: Պետք է ուժեղացնել աշխատանքներն այդ ուղղությամբ և հնարավորինս կարճ ժամկետներում հասնել դրական արդյունքի, հատկապես հաշվի առնելով այն համգամանքը, որ մենք նախատեսում ենք համայն հայության ջանքերով խոշոր ծրագրեր իրականացնել Շուշիում:
2009 թվականին իրականացված նպատակասլաց աշխատանքի շնորհիվ հանրապետությունում 18 տոկոսով նվազել է հանցագործությունների ընդհանուր քանակում անձի համար առավել և անմիջական վտանգ ներկայացնող քրեական հետախուզության գծով հանցագործությունների թիվը:
Որպես առաջնային խնդիր պետք է դիտվի կրկնահանցագործությունների կանխարգելումը: 2009 թվականին 2008-ի համեմատությամբ ավելի քան 1,5 անգամ աճել է կրկնահանցագործություն կատարած անձանց թվաքանակը, ինչը նաև անբավարար աշխատանքի և թույլ հսկողության արդյունք է: Այդ հարցում մեծ դեր ունեն կատարելու տեղամասային տեսուչները: Ոստիկանության այս կարևոր ինստիտուտի լիարժեք գործունեությունը պետք է լինի համակարգի ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում:
Չնայած որ էականորեն ավելացել է քննիչների վարույթում գտնվող քրեական գործերի ավարտման ցուցանիշը' 56-ից հասնելով 71 տոկոսի, անհրաժեշտ է լուրջ ուշադրություն դարձնել սահմանված ժամկետի խախտմամբ ավարտված գործերի կրկնակի աճի վրա: Դա խոսում է համակարգի որոշ աշխատակիցների արհեստավարժության, անաչառության և վճռականության ոչ բավարար մակարդակի մասին:
Անհրաժեշտ է էլ ավելի ուժեղացնել հսկողությունը կալանավորների և դատապարտյալների պահման ռեժիմի նկատմամբ: Խիստ մտահոգիչ է քննչական մեկուսարանում արձանագրված ինքնասպանության դեպքը:
Հանցավորության դեմ պայքարն ավելի արդյունավետ դարձնելու համար պետք է հետևողական աշխատանք տանել առաջին հերթին հանցագործությունների նախականխման և կանխման ուղղությամբ: Այս համատեքստում կարևոր է ընդլայնել ու ավելի խորացնել համագործակցությունը համապատասխան կառույցների հետ: Առանցքային է նաև Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության և այլ մարմինների հետ կապերի սերտացումը:
Համակարգի առջև դրված խնդիրների արդյունավետ լուծումը մեծապես կախված է կադրային ճիշտ քաղաքականությունից: Այդ ուղղությամբ արդեն իսկ որոշակի աշխատանք է տարվել: Գերատեսչության աշխատակիցներից շատերը պատվով են իրականացնում իրենց պարտականությունները: 2009 թվականին ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում նվազել են կոռուպցիոն ռիսկերը: Ես առիթ եմ ունեցել գնահատական տալ այդ գործընթացին:
Սակայն այս ամենը չի նշանակում, թե այլևս չկան չլուծված խնդիրներ, այդ թվում' կադրերի ընտրության և ճիշտ տեղաբաշխման հարցում: Հանրապետության իշխանություններն էլ իրենց հերթին անհրաժեշտ միջոցներ կձեռնարկեն ոստիկանության աշխատողների սոցիալական և աշխատանքային պայմանների բարելավման ուղղությամբ:
Ամփոփելով խոսքս' ուզում եմ նշել, որ ոստիկանության առջև ծառացած խնդիրները բարդ են և պատասխանատու: Այս կառույցի սկզբունքային ու նպատակասլաց աշխատանքի շնորհիվ է նաև մեր հանրապետությունում պահպանվում օրինականությունը, կարգ ու կանոնը, պաշտպանվում քաղաքացիների շահերն ու իրավունքները: Ուզում եմ վստահ լինել, որ ոստիկանության ղեկավարությունը և համակարգի յուրաքանչյուր ծառայող այսուհետ էլ կանեն հնարավորը դրված խնդիրները արդյունավետ կերպով լուծելու համար:

Речь президента Республики Арцах (НКР) на заседании коллегии полиции
Выступление президента Республики Арцах Бако Саакяна на заседании коллегии по подведению итогов оперативно-служебной деятельности органов и подразделений полиции в 2009 году.
Уважаемые сотрудники полиции!
Прежде всего, хочу поздравить всех вас с переездом в новый и благоустроенный корпус. Надеюсь, что улучшение рабочих условий положительно повлияет на деятельность ведомства.
Наши встречи и обсуждение задач, стоящих перед полицией, стало и доброй традицией, и приемлемым стилем работы.
Деятельность полиции Нагорно-Карабахской Республики в 2009 году, в общей сложности, оцениваю удовлетворительно. Заметны положительные изменения и подвижки. В первую очередь хочу отметить тот факт, что число преступлений уменьшилось приблизительно на 98. Количество преступлений на 10 тысяч населения в республике составило 41,1 по сравнению с 48,5 в 2008 году. Это один из самых низких показателей в мировом масштабе, что, конечно же, свидетельствует о высоком уровне общественной безопасности в нашей стране.
Удовлетворителен также рост показателя раскрытия преступлений почти на 2 процента. Он достиг 92 процентов, а в Кашатахском районе показатель раскрытия составил 100 процентов.
Резко уменьшилось количество преступлений: в Степанакерте - на 23 процента, в Мардакертском районе - на 33 процента, в Аскеранском районе - на 43 процента. В то же время зарегистрирован ощутимый рост числа преступлений в Кашатахском и Шушинском районах - на 52 и 84 процента соответственно. В Шушинском районе резко выросло также количество преступлений по линии уголовного розыска, что вызывает серьезную озабоченность. Подобная ситуация совершенно непозволительна. Необходимо усилить работу в этом направлении и в возможно короткие сроки достигнуть положительного результата, особенно с учетом того обстоятельства, что усилиями всего армянства мы предусматриваем осуществить в Шуши крупные проекты.
Благодаря целенаправленной работе в 2009 году в республике в общей структуре преступлений на 18 процентов уменьшилось количество преступлений по линии уголовного розыска, представляющих наибольшую и непосредственную опасность для человека.
В качестве первоочередной задачи должна рассматриваться профилактика повторных преступлений. В 2009 году по сравнению с 2008 годом почти в 1,5 раза выросло количество лиц, совершивших повторное преступление, что также является результатом неудовлетворительной работы и слабого контроля. В этом вопросе важна роль участковых инспекторов. Полноценная деятельность этого важного института полиции должна быть в центре внимания руководства системы.
Несмотря на то, то существенно вырос показатель уголовных дел, находящихся в ведении следователей, достигнув 71 процента в 2009 году по сравнению с 56 процентами в позапрошлом году, необходимо уделить серьезное внимание двойному росту числа дел, закрытых с нарушением установленного срока. Это говорит о неудовлетворительном уровне профессионализма, беспристрастности и решительности некоторых сотрудников системы.
Необходимо еще более усилить контроль над режимом содержания заключенных и осужденных. Крайнюю озабоченность вызывает зарегистрированный в следственном изоляторе случай самоубийства.
Для налаживания более эффективной борьбы с преступностью необходимо проводить последовательную работу в первую очередь в направлении профилактики и предупреждения преступлений. В этом контексте важно расширить и еще более углубить сотрудничество с соответствующими структурами. Ключевое значение имеет также налаживание тесных связей с Полицией и другими органами Республики Армения.
Эффективное решение задач, стоящих перед системой, во многом зависит от правильной кадровой политики. В этом направлении уже проведена определенная работа. Многие из сотрудников ведомства с честью выполняют свои обязанности. В результате предпринятых в 2009 году мероприятий, понизились коррупционные риски. Я уже давал оценку этому процессу.
Однако все это не означает, что больше нет нерешенных задач, в том числе, в вопросе выбора и правильного распределения кадров. Власти республики в свою очередь предпримут необходимые меры по улучшению социальных и рабочих условий сотрудников полиции.
Завершая свое выступление, хочу отметить, что задачи, стоящие перед полицией, сложны и ответственны. Поддержание законности и правопорядка, защита интересов и права граждан в нашей республике осуществляется также и благодаря принципиальной, целенаправленной работе данной структуры. Хочу быть уверенным, что руководство полиции и каждый служащий системы и впредь сделают все возможное для эффективного решения поставленных задач.