Հարցազրույց ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանի հետ
-Վերջին օրերին շատ է վիճարկվում այն հարցը, թե ով է ընդդիմություն, ով՝ ոչ։ Կդասակարգե՞ք՝ Հայաստանում իրական ընդդիմությունը որ կուսակցություններն են։
-Թե ով է ընդդիմություն, որոշում է օրենքը։
-Իսկ օրենքից դո՞ւրս։
- ՀՀ օրենքում շատ հստակ ասված է, որ ընդդիմադիր է համարվում այն խմբակցությունը, որը ոչ մի ներկայացուցիչ չունի կառավարությունում, ոչ մի պետական պաշտոն չի զբաղեցնում, և ինքը հայտարարել է, որ ընդդիմություն է։ Սա օրենքի պահանջն է։ Հիմա մեկնաբանությունները, որ այս կապակցությամբ տալիս է այս կամ այն քաղաքական գործիչը կամ ուժը, ինձ բացարձակապես չեն հետաքրքրում։ Ես գիտեմ, որ մեր կուսակցությունն ընդդիմադիր կուսակցություն է, և որպես ընդդիմություն՝ մենք ընդդիմության աշխատանքի նոր մշակույթ ենք ներմուծում Հայաստան։ Ցավոք սրտի, մինչև հիմա ընդդիմությունը, բացի ծայրահեղական դրսևորումներից, քաղաքականապես հաջողությամբ աչքի չի ընկել։ Մենք ականատես ենք եղել ընդդիմության այնպիսի միջոցառումների կամ դրսևորումների, ինչպիսիք է, օրինակ, բոյկոտը, որն ուղղակի հեղինակազրկեց ընդդիմադիր ուժերին (նախորդ խորհրդարանի մասին եմ ասում) կամ էլ ծայրահեղական դրսևորումներ հրապարակային միջոցառումներում և այլն։ Եթե ոմանք կարծում են, որ ընդդիմության հիմնական անելիքը դա է՝ գոռալը, հայհոյելը, բարիկադներ կառուցելը, ուրեմն սխալ են հասկացել ընդդիմության հիմնական առաքելությունը։ Ընդդիմությունը նույն չափով պետական համակարգի մաս է, ինչ և իշխանությունը։ Հայաստանում դա չեն հասկանում, ընդ որում՝ ոչ միայն Հայաստանի ընդդիմության որոշ մասը. ցավոք, իշխանությունն էլ դա չի հասկանում։
-Համաձա՞յն եք, որ ինչպիսին ընդդիմությունն է, այնպիսին էլ  իշխանությունն է։
-Եվ հակառա՛կը։ Ավելի շուտ՝ հակառակը։  Ինչպիսին իշխանությունն է, այնպիսին էլ դառնում է ընդդիմությունը։ Եթե հասարակության մեջ տեսնում են, որ իշխանությունը գործում է՝ շրջանցելով օրենքները, լկտիաբար, զոռբայությամբ և անարդարացիորեն, բնականաբար, նույն կերպ գործելու տրամադրություն է առաջանում նաև ընդդիմության մոտ։ Սակայն այստեղ է գաղտնիքը, որ դու պետք է կարողանաս քեզ զսպել և տեսնել քո վերջնական նպատակը։ Ո՞րն է քո նպատակը՝ բացի իշխանությունը վերցնելուց։ Ցանկացած ընդդիմության, ցանկացած կուսակցության ծրագրի մեջ իշխանության գալը, բնականաբար,  կա, բայց նախ պետք է հստակ ճշտել դրա ճանապարհները. դրանք պետք է օրենքի սահմաններում լինեն։ Երկրորդ՝ եթե դուք ընդունում եք, որ իշխանության գալու ճանապարհն օրենքի սահմաններում է, ապա իշխանության գալու պահը ձեզ համար ճշտված է։ Դա ընտրություններն են։ Բայց ընտրությունների արանքում ընկած ժամանակն ինչպե՞ս պետք է օգտագործի ընդդիմությունը։ Եթե անընդհատ գոռա իշխանության ոչ լեգիտիմ լինելու մասին, ամեն օր իր օրակարգում իշխանափոխության հարց դնի, ոչնչի չի հասնի, որովհետև ընդդիմության մյուս առաքելությունն է մոռացվում, իսկ դա իշխանության սխալները շտկելն է, իշխանությունը ճիշտ ուղու վրա դնելը, իշխանությանը հակադրվել ոչ թե հանուն հակադրվելու, այլ արդյունք ստանալու։ Այս առումով Դաշնակցության գործունեությունը շատերը չեն հասկանում, երբ մենք դնում ենք հարցը և տանում լուծման, ոչ թե հարցը դնում ենք՝ նախապես իմանալով, որ դա անլուծելի է, և նեղանալու նորանոր առիթներ ենք որոնում։
-Ձեզ շոյո՞ւմ է այն միտքը, որ իշխող կուսակցության ներկայացուցիչները Դաշնակցությանը համարում են կառուցողական ընդդիմություն, իսկ, օրինակ, «Ժառանգություն» կուսակցությանը՝ ապակառուցողական։ Ընդհանրապես համամի՞տ եք, որ «Ժառանգությունն» ապակառուցողական ընդդիմություն է։
-Ո՛չ, ես այդպիսի բնութագրում, այդպիսի որակում չեմ կարող տալ. դա ուղղակի պիտակ է։ Ճիշտ չէ այդ ձևով մոտենալ որևէ ընդդիմադիր կուսակցության, որը ներկայացված է խորհրդարանում, և ես չեմ կարող բացարձակապես խաչ դնել «Ժառանգության» իմ կոլեգաների խորհրդարանական գործունեության վրա։ Այլ հարց, որ մեր հասարակության մեջ և միա՛յն մեր հասարակության մեջ ընդհանրապես գոյություն ունի նման որակավորում՝ կառուցողական ընդդիմություն։ Ընդդիմությունն այլ կերպ չի էլ կարող լինել։ Եթե դու կառուցողական չես, կոնստրուկտիվ չես, ապա ի՞նչ ես, դեստրուկտի՛վ ես ուրեմն, ապակայունացնո՛ղ ես իրավիճակը։ Իրավիճակը ապակայունացնող, դեստրուկտիվ ուժերն ընդհանրապես քաղաքականության մեջ չեն լինում. դրանք լինում են լուսանցքում, ուրեմն ցանկացած ընդդիմություն պետք  է նույն ձևով հասկանա, որ սա մեր երկիրն է, իշխանության երկիրը չէ, բոլորինն է, և ուրեմն իր գործունեության մեջ չմոռանա, որ ինքը վերջապես այս երկրին է ծառայում իր գործունեությամբ։ Այդ պատճառով ես չեմ հասկանում այդ բաժանումը՝ ծայրահեղական կամ կառուցողական ընդդիմություն։ Ընդդիմությունը պետք  է լինի կառուցողական։ Ծայրահեղական ուժերը քաղաքականությունից դուրս են։
-ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Սաֆարյանը կանխատեսումներ արեց, որ հաջորդ խորհրդարանում ներկայացված կլինի Դաշնակցությունը, «Հայ ազգային կոնգրեսն» իր խմբակցությունը կունենա, իսկ «Ժառանգության» դեպքում կասկածում էր։ Նա նաև կարծիք հայտնեց, որ Դաշնակցության հետ իրենք կկարողանան ինչ-որ երկխոսության միջոցով համագործակցության հեռանկար գտնել: Իսկ եթե չէ, ուրեմն Դաշնակցությունը նույնպես լինելու է ընդդիմություն։ Այդ կանխատեսումների հետ համամի՞տ եք։
-Մենք մեզ ոչ միայն համարում ենք ընդդիմություն, այլև գործում ենք որպես ընդդիմություն. դուրս ենք եկել կոալիցիայից և մեր ճանապարհն ունենք։ Ի՞նչ կլինի հաջորդ ընտրություններից հետո՝ ես կանխատեսել չեմ կարող, բայց կոալիցիա վերադառնալու մտադրություն Դաշնակցությունը չունի՝ անկախ նրանից, թե ինչ զարգացումներ կլինեն հիմա։ Մենք ինքնուրույն ուժ ենք և մեր որոշումը կայացրել ենք։ Թե ինչ կլինի հաջորդ խորհրդարանում, ես չեմ կարող ինձ վրա կանխատեսելու այդպիսի խիզախություն և պատասխանատվություն վերցնել. ժամանակը ցույց կտա, ես հիմա չեմ կարող ասել։ Իսկ տարբեր հարցերում տարբեր ուժերի հետ համագործակցել մենք կարող ենք տարբեր օրակարգերում։ Հիմա, օրինակ, տասից ավելի կուսակցությունների հետ համագործակցում ենք հայ-թուրքական արձանագրություններին «ոչ» ասելու շարժման շրջանակներում։ Այդ կուսակցություններից շատ շատերը գաղափարական և այլ առումներով մեզ դաշնակից չէին կարող համարվել, կամ մենք՝ նրանց, բայց կոնկրետ օրակարգով համագործակցելն ուրիշ կանոններ է ենթադրում, և այդ կանոնները բխում են միայն ու միայն ազգային շահերից և այդ շահերի մեր գիտակցումից։

Интервью с главой парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Вааном Ованисяном
-В последние дни очень интенсивно обсуждается вопрос о том, кто оппозиция, а кто - нет.  Сможете квалифицировать, какие партии в Армении являются реальной оппозицией?
-Закон определяет кто оппозиция.
-А не по закону?
-В законе РА очень четко сказано, что оппозиционной считается та партия, которая не имеет представителя в правительстве, не занимает никакой государственной должности и сама объявила себя оппозицией. Это требование закона. Меня совершенно не интересуют комментарии, которые дает в связи с этим тот или иной политический деятель или сила. Я знаю, что наша партия является оппозиционной и, в качестве оппозиции, мы привносим в Армению новую культуру работы оппозиции. К сожалению, до сих пор, оппозиция, кроме радикальных проявлений, не выделилась успехом в политическом плане». Мы были очевидцами таких мероприятий или проявлений оппозиции, как, например, бойкот, который просто дискредитировал оппозиционные силы (я говорю о прошлом парламенте) или же радикальные проявления в публичных мероприятиях. Если некоторые думают, что основное дело оппозиции - кричать, оскорблять, строить баррикады, то, значит, они неправильно поняли основную миссию оппозиции. Оппозиция в той же мере является частью государственной системы, что и власть. В Армении не понимают этого, причем, не только определенная часть оппозиции Армении, к сожалению, власти тоже не понимают этого.
-Согласны, что какая оппозиция, такая и власть?
-И наоборот. Скорее, наоборот. Какая власть, такой и становится оппозиция. Если в обществе видят, что власть действует, обходя законы, нагло, нахрапом и несправедливо, то естественно, и у оппозиции возникает настрой действовать таким же образом. Однако здесь заключается и секрет, что ты должен суметь сдержать себя и видеть свою окончательную цель. Какова твоя цель, кроме прихода к власти? Естественно, в программе любой оппозиции, любой партии есть приход к власти, но сначала надо четко выяснить пути к этому, они должны быть в рамках закона. Во-вторых, если вы принимаете, что путь прихода к власти в рамках закона, то момент прихода к власти для вас выяснен. Это - выборы. Но как должна использовать оппозиция время между выборами? Если постоянно будет кричать о нелегитимности власти, каждый день будет ставить на повестку вопрос смены власти, то ничего не добьется, поскольку забывается другая миссия оппозиции, а это исправление ошибок власти и направление властей на правильный путь, противопоставления властям не ради противопоставления, а для получения результата. В этом плане многие не понимают деятельности Дашнакцутюн, когда мы ставим вопрос и ведем к решению, а не ставим вопрос, заранее зная, что он неразрешимый и ищем новые поводы, чтобы обидеться.
-Вас прельщает та мысль, что представители правящей партии считают Дашнакцутюн конструктивной оппозицией, а например, партию «Наследие» - деструктивной. Вообще согласны ли Вы, что «Наследие» является деструктивной оппозицией?
-Нет, я не могу дать такую характеристику, такое определение: это просто ярлык. Не правильно подходить подобным образом к какой-либо оппозиционной партии, которая представлена в парламенте. Я не могу ставить крест на парламентской деятельности моих коллег из «Наследия». Другой вопрос, что в нашем обществе и лишь в нашем обществе существует подобная квалификация - конструктивная оппозиция. Оппозиция и не может быть другой. Если ты не конструктивный, то какой? Значит деструктивный, дестабилизирующий ситуацию. В политике вообще не бывает деструктивных сил, дестабилизирующих ситуацию, они бывают «в пролете», значит, любая оппозиция должна понять так же, что это наша страна, не страна властей, общая, и значит, не забудет, что своей деятельностью она, в конце концов, служит этой стране. По этой причине я не понимаю это разделение на радикальную или конструктивную оппозицию. Оппозиция должна быть конструктивной. Радикальные силы находятся вне политики.
-Секретарь фракции ППА Арам Сафарян сделал прогнозы, что в следующем парламенте будут представлены Дашнакцутюн, своя фракция будет у «Армянского национального конгресса», а в случае «Наследия» выразил сомнение. Он также высказал мнение, что они смогут посредством какого-то диалога с Дашнакцутюн найти перспективу сотрудничества. Если же нет, значит, Дашнакцутюн также будет оппозицией. Согласны ли Вы с этими прогнозами?
-Мы не только считаем себя оппозицией, но и действуем как оппозиция, вышли из коалиции и у нас есть свой путь. Я не могу прогнозировать, что будет после следующих выборов, но у Дашнакцутюн нет намерения возвращаться в коалицию, независимо от того, какие будут сейчас развития событий. Мы являемся самостоятельной силой, и мы приняли свое решение. Я не могу взять на себя такую смелость и ответственность, чтобы прогнозировать, что будет в следующем парламенте: время покажет, сейчас я не могу сказать. Мы можем сотрудничать с различными силами по различным вопросам. Сейчас, например, в рамках движения «Нет - армяно-турецким протоколам» мы сотрудничаем с более, чем 10 партиями. Многие из этих партий не могли считаться нашими идейными или другого рода союзниками, или мы их, но сотрудничество по конкретной повестке предполагает другие правила и эти правила исходят лишь и только из национальных интересов и от нашего осознания этих интересов.