Ս. Գրիգորյան. «Մեր քայլերով Թուրքիային հնարավորույթուն ենք տալիս խուսափել պատասխանատվությունից»
Վերլուծաբան Ստեփան Գրիգորյանը «7օր»-ի հետ զրույցում ասել է, թե Թուրքիայի կողմից հնչող հայտարարությունները բարդացնում են հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, բայց փակուղի չեն տանում։ Նա նշել է, որ շարունակում է մնալ այն կարծիքին, թե ՀՀ ԱԺ-ն առաջինը պետք է վավերացնի արձանագրությունները, որպեսզի մնացած ամբողջ պատասխանատվությունը ընկնի Թուրքիայի վրա։
-Ցավով պետք է նշեմ, որ մենք դեռ այն դիվանագիտկան մակարդակին չենք հասել, որ այս ձևի նուրբ բաները հասկանանք, և Թուրքիայի վարչապետն իր վերջին լայանածավալ հարցազրույցում հատուկ նշում էր, թե ոչ միայն Թուրքիայի խորհրդարանը չի վավերացրել, այլ նաև Հայաստանինը։ Ավելին, նա հատուկ նշեց, որ իրենք չեն հեռացել այդ արձանագրությունների ոգուց՝ ի տարբերություն Հայաստանի, որովհետև գիտեք, որ ՍԴ-ն իր որոշման մեջ մեծ ծավալով ինչ-որ բացատրություններ է տվել, որը անհարաժեշտ է ստուգել՝ դա բերո՞ւմ է նրան, որ այդ երկու արձանագրությունների ոգուց դու շեղվում ես, թե՞ ոչ։ Ուզում եմ ասել, որ, ցավոք, մեր քայլերով մենք Թուրքիային հնարավորություն ենք տալիս խուսափել պատասխանատվությունից կամ ձգձգման պատասխանատվությունը կիսել մեզ հետ,-ասել է նա։
Ըստ Ստեփան Գրիգորյանի՝ Ղարաբաղի մասով հայտարարություններ անելով՝ Թուրքիան ուզում է գործընթացից առավելագույն շահ ստանալ, իսկ մենք մեր անվճռականությամբ օգնում ենք նրան։
-Թուրքիան իր տեսանկյունից ճիշտ է անում՝ ձգձգելով, որ մաքսիմալը ստանա, ի դեպ՝ ոչ միայն Ղարաբաղի հարցում։ Իսկ թե ինչո՞ւ ենք մենք ձգձգում, ես դա չեմ հասկանում,-հավելել է վերլուծաբանը։

С.Григорян: «Нашими шагами мы даем возможность Турции избежать ответственности»
Аналитик Степан Григорян в беседе с «7or» сказал, что заявления, звучащие со стороны Турции, усложняют процесс урегулирования армяно-турецких отношений, но не ведут к тупику. Он отметил, что продолжает придерживаться того мнения, что НС РА первым должно ратифицировать протоколы, чтобы вся оставшаяся ответственность упала бы на Турцию.
«С сожалением должен отметить, что мы пока не дошли до того дипломатического уровня, чтобы поняли такие тонкости и премьер-министр Турции в своем последнем объемном интервью особо отмечал, что не только парламент Турции не ратифицировал, но и Армении. Более того, он особо отметил, что они не отошли от духа этих протоколов в отличие от Армении, поскольку знаем, что КС в своем решение в большом объеме дал какие-то объяснения, которые необходимо проверить - отклоняешься ли ты от духа или нет. Хочу сказать, что, к сожалению, мы нашими шагами даем возможность Турции избежать ответственности или разделить ответственность за затягивание с нами», - сказал он.
По словам политолога, заявлениями о Карабахе Турция хочет получить максимальное от процесса, а мы своей нерешительностью - помогаем ей.
«Со своей точки зрения Турция делает правильно, затягивая, чтобы получить максимальное, кстати, не только по вопросу Карабаха. Ну а зачем мы затягиваем, я это не понимаю», - добавил аналитик.