Էկոնոմիկայի նախարար. «Չի բացառվում նաև, որ հյուսիս-հարավ ճանապարհահատվածը վճարովի լինի»
Այսօր խորհրդարանում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը հայտարարել է, որ Ասիական բանկը համաձայնել է 500 մլն ԱՄՆ դոլար վարկային միջոցներով ֆինանսավորել Հայաստանի հյուսիսը հարավի հետ կապող ճանապարհի կառուցման ծրագիրը։ Նախարարն ասել է, որ սա արտոնյալ վարկ է՝ 8 տարի արտոնյալ ժամանակաշրջանով և 1% տոկոսադրույքով։
-21-րդ դարում ուղղակի անթույլատրելի է, որ մարդիկ կեսօրից ավելի կամ մեկ օր ժամանակ ծախսեն հարավից հյուսիս հասնելու համար,- ասել է Ն. Երիցյանը՝ հավելելով, որ հարավում ճանապարհը 17-18 կիլոմետրով կկրճատվի, և մոտ 1,5 ժամ խնայողություն կլինի։ Հյուսիսում էլ (Երևան-Գյումրի ճանապարհահատված) ճանապարհի կարճացումն էական չի լինի, բայց այն տարին 12 ամիս անցանելի կդառնա, և 30 րոպե ժամանակային խնայողություն կլինի։
Չի բացառվում նաև, որ հյուսիս-հարավ ճանապարհահատվածը վճարովի լինի։
Էկոնոմիկայի նախարարը հավելել է, որ այս ճանապարհահատվածի կառուցումը նաև տարածաշրջանային նշանակություն ունի.
- Դա համարվում է Արևմուտքն Արևելքին կապող ամենակարճ ուղիներից մեկը։ Եթե դրան զուգահեռ մենք կարողանանք երկաթգծի ծրագիրն իրականացնել, ապա Հայաստանը տարածաշրջանի առումով կապահովի Հյուսիսից դեպի Հարավ անցնելու ամենակարճ ճանապարհը, և չի բացառվում, որ նաև մեր հարևան երկրներն օգտագործեն այդ ճանապարհն ավելի արագ դեպի Միջին արևելք և Ասիա երթևեկելու և բեռներ տեղափոխելու համար։

Министр экономики: «Не исключается также, что участок дороги Север-Юг будет платным»
Сегодня в парламенте министр экономики РА Нерсес Ерицян заявил, что Азиатский банк согласился профинансировать программу строительства дороги, связывающей Север Армениии с Югом и выделить на это 500 млн. долларов кредитных средств. Министр сказал, что это льготный кредит - с льготным периодом в 8 лет и с 1% -процентной ставкой.
«В 21-м веке просто непозволительно, чтобы люди тратили день или полдня, чтобы доехать с Юга на Север», - сказал Н. Ерицян, добавив, что на Юге дорога сократится на 17-18 километров и будет около 1,5 часа экономии. На Севере также (отрезок Ереван-Гюмри) сокращения дороги не будет существенным, но путь станет проходимым 12 месяцев в году, а также будет экономия времени 30 минут.
Не исключается также, что участок дороги Север-Юг будет платным.
Министр экономики добавил, что прокладка этого участка дороги имеет и региональное значение:
«Она считается одним из самых коротких путей, связывающих Запад и Восток. Если параллельно с этим мы сможем реализовать программу строительства железной дороги, то Армения обеспечит самую короткую дорогу с Севера на Юг в региональном плане, и не исключено также, что и наши соседние страны будут пользоваться этой дорогой для более быстрого передвижения грузов на Средний Восток и Азию»