Ալ. Իսկանդարյան. «Սխալվում են նաև քաղաքագետները»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Կովկասյան ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանն ասել է, որ եթե հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը սառեցվի, ֆորմալ առումով հարաբերությունների վատթարացում չի լինի։
-Ֆորմալ առումով նման բան չի լինի, որովհետև ոչ մի դիվանագիտական հարաբերություն չկա, դեսպանատուն չկա, և նաև պատերազմ էլ չի լինի։ Իսկ ինչ վերաբերում է ոչ ֆորմալին, ապա, իհարկե, կլինի հարաբերությունների սրացում,-նշել է նա։
Այն հարցին ի պատասխան, թե  դրանում ի՞նչ մեղքի բաժին ունեն այն քաղաքագետներն ու վերլուծաբանները, որոնք ի սկզբանե գովերգում էին այս գործընթացը՝ Ալեքսանդր Իսկանդարյանն ասել է, թե մարդիկ, ովքեր գովում են ինչ-որ բան, կամ ասում, որ սա հիասքանչ է, վերլուծաբան չեն։
-Վերլուծաբան լինելու իմաստը վերլուծելն ու ասելն է, թե որն է ավելի հավանական, որը՝ ոչ։ Թե ինչն է վատ, ինչը՝ լավ, ուրիշ հարց է։ Մարդ, ով աշխատում է, հնարավոր է, որ սխալվի։ Սխալվում են նաև քաղաքագետները։ Իրականում ես իրավունք ունեմ սխալվել։ Ի վերջո, քաղաքագետն ու սուրճի բաժակ նայողը տարբեր բաներ են,-նշել է նա։

А. Искандарян: «Политологи тоже ошибаются»
Во время встречи с журналистами директор Кавказского института Александр Искандарян сказал, что если процесс урегулирования армяно-турецких отношений заморозится, то в формальном плане ухудшения отношений не будет.
«В формальном плане подобного не будет, поскольку никаких дипломатических отношений нет, посольства нет, и войны тоже не будет. Что же касается не формального, то, конечно, будет обострение отношений», - отметил он.
Отвечая на вопрос, какова в этом доля вины тех политологов и аналитиков, которые изначально хвалили этот процесс, Александр Искандарян сказал, что люди которые, хвалят что-либо или говорят, что это восхитительно, не являются аналитиками.
«Задача аналитика анализировать и говорить, что более вероятно, а что нет. Что хорошо, а что плохо - другой вопрос. Человек, который работает, может ошибиться. Политологи тоже ошибаются. В действительности у меня есть право ошибаться. В конце концов, политолог и гадалка на кофейной гуще - разные вещи», - отметил он.