Ստամբուլի հայ համայնքն ունի 17 դպրոց նախկին 32–ի փոխարեն
Հայ-թուրքական հարաբերությունների զարգացման համատեքստում, ըստ թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանի, մի խնդիր կա, որ անտեսված է։ Դա Թուրքիայի հայ համայնքն է.
-Թուրքիայում բնակվող հայության մանրամասն ուսումնասիրությունը կարող է կարևոր դեր խաղալ հետագայում հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատումից հետո ևս։
Թուրքիայի առաքելական հայ համայնքը, որ հիմնականում Ստամբուլում է, կանգնած է մի շարք լուրջ խնդիրների առաջ, որոնցից է կրթության և դպրոցների խնդիրը.
-Այսօր Ստամբուլի հայ համայնքն ունի 17 դպրոց նախկին 32-ի փոխարեն։ Ընդամենը մեկ ամիս առաջ կրկին փակվեց ևս մեկ հայկական դպրոց այն պատճառով, որ չուներ բավարար թվով աշակերտներ։
Ռուբեն Մելքոնյանի հաղորդմամբ՝ աշակերտների նվազման գործընթացը շարունակական բնույթ ունի, և յուրաքանչյուր տարի հայկական դպրոցները կորցնում են 150-200 աշակերտ.
-Եթե այսպես շարունակվի, ապա առաջիկա տարիներին կանխատեսելի է, որ կփակվեն ևս մի քանի դպրոցներ,-ասել է թուրքագետը։

Число армянских школ в Стамбуле сократилось с 32 до 17
В контексте развития армяно-турецких отношений, по мнению тюрколога Рубена Мелконяна, есть проблема, которая проигнорирована - армянская община Турции.
«Обстоятельное исследование армянства Турции может сыграть важную роль и после установления армяно-турецких отношений»
«Перед армянской апостольской общиной Турции, которая находится в основном в Стамбуле, стоит ряд серьезных проблем, среди которых проблема образования и школ. Сегодня у армянской общины Стамбула 17 школ вместо 32 в прошлом. Всего лишь месяц назад закрылась еще одна армянская школа по той причине, что не было достаточного числа учеников», - отметил он.
По словам Рубена Мелконяна, процесс сокращения учеников носит продолжительный характер, и каждый год из армянских школ уходят по 150-200 учеников.