Վ. Դևրիկյան. «Այսօր ինտելեկտուալ միտքն է արտագաղթում»
Այսօր «Հայելի» ակումբում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ՀՀ ԳԱԱ գրականության ինստիտուտի փոխտնօրեն, գրականագետ Վարդան Դևրիկյանն ամփոփել է անցած վագրի տարին։ Ըստ նրա՝ գիտամշակութային ոլորտում եղել են որոշակի, անգամ միջազգային մակարդակի ձեռքբերումներ, իսկ երկրի համար շրջադարձային և դրական եղավ մեկ հարց.
-Այն դեպքերը որ եղան՝ տարբեր ծեծուջարդերի հետ կապված, որի բարձրակետը դարձավ հանրապետության նախագահի ելույթը, ինչը, ամեն դեպքում, ինչ-որ տեղ հույս է ներշնչում, որ անպատժելիության մթնոլորտը կվերանա։
Գրականագետը նաև ավելացրել է, որ հարցերի հարցը, բացասական առումով, մնում է արտագաղթը, որը հիմա արդեն որակապես այլ է։
-Եթե 1990-ական թթ. մարդիկ գնում էին, որովհետև պատերազմ էր, ապա այսօրվա արտագաղթի սարսափելին այն է, որ երիտասարդությունն է գնում, ինտելեկտուալ միտքն է գնում։
Նա նշել է, թե ներկա արտագաղթի դժբախտությունը այն է, որ ոչ միայն պատրաստված մտավորական զանգվածն է լքում հայրենիքը, այլ նաև այն հանգամանքը, որ այստեղ գիտության զարգացման համար համապատասխան միջավայր չկա, երիտասարդները Հայաստանում ապագա չեն տեսնում։

Сегодня эмигрирует интеллектуальная мысль - В.Деврикян
На сегодняшней пресс-конференции в клубе «Айэли» замдиректора Института литературы НАН РА Вардан Деврикян подвел итоги уходящего года. По его словам, в научно-культурной сфере были определенные достижения, даже на международном уровне. Переломным и позитивным для страны, однако, был один вопрос:
«Имевшие место в связи с побоями события, кульминацией которых стало выступление президента РА, что в любом случае, внушает надежду на то, что атмосфера безнаказанности исчезнет»,- отметил он.
Литературовед подчеркнул, что самым важным вопросом в негативном смысле является эмиграция, которая сейчас качественно отличается:
«Если в 1990-х годах люди уезжали, потому что была война, то в сегодняшней эмиграции ужасным является то, что уезжает молодежь, интеллектуальная мысль».
Он отметил также, что нынешняя эмиграция негативна не только в том смысле, что родину покидает подготовленная часть интеллигентов, но и в том, что для развития науки здесь нет соответствующей среды, а молодежь не видит в Армении своего будущего.