Հայ Ազգային Կոնգրեսը շնորհավորում է
Այսօր՝ հունվարի 28-ին լրանում է Հայաստանի Հանրապետության բանակի ծննդյան 18-րդ տարեդարձը, ինչի առթիվ Հայ Ազգային Կոնգրեսը շնորհավորում է բոլոր զինվորներին, երկրապահ կամավորներին, սպայակազմին, գեներալներին, ողջ հայ ժողովրդին։ Սրտանց շնորհավորում ենք նաեւ Հայաստանի բանակի կայացման եւ հաղթանակների գործում անուրանալի նպաստ բերած մեր քաղբանտարկյալ ընկերներին։
Անկախ պետականության կարեւորագույն հենասյուներից մեկը ծնունդ առավ ամենադժվարին պայմաններում, երբ երկիրը ներքաշված էր փաստական պատերազմի մեջ։ Նրա բաղադրիչները դարձան զորակոչի ենթակա երիտասարդները, գործող երկրապահ կամավորական ջոկատները, ինչպես նաեւ Խորհրդային Միության տարբեր ծայրերից Հայաստան վերադարձած մեծաթիվ հայազգի սպաները։ Բանակը, առաջին իսկ օրից դարձավ նորանկախ Հայաստանի իշխանության եւ ողջ ժողովրդի փայփայանքի առարկան, ինչը վճռական նշանակություն ունեցավ նրա առջեւ դրված բարդագույն խնդիրները պատվով կատարման համար։
Ցավոք, վերջին ավելի քան 10 տարիների ընթացքում ծավալված հակասահմանադրական և հակաժողովրդավարական գործընթացները, բռնապետական իշխանության հաստատումը, ներքաղաքական կյանքի այլասերումը մեծապես ազդեցին նաև բանակի վրա։ Դրա բարձրակետը դարձավ 2008թ. մարտի 1-ին վարչախմբի կողմից բանակային զորամիավորումների օգտագործումը խաղաղ ցուցարարների դեմ՝ ըստ էության այն դարձնելով պետական հեղաշրջման գործիք։ Սա ոչ միայն հակասահմանադրական ակտ էր ժողովրդի նկատմամբ, այլեւ ծանր հարված հայկական բանակի հեղինակությանն ու համարումին։ Հայ Ազգային Կոնգրեսն ամեն ինչ անելու է խայտառակ այդ ակտի բացահայտման, մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու, երախտավոր քաղբանտարկյալներին ազատ արձակելու, դրանով իսկ, բանակի հեղնակության ու բարի համբավի վերականգնման համար։ Միայն նման դեպքում բանակը կմաքրվի իրեն պարտադրված արատներից ու կկարողանա կատարել երկիրն արտաքին վտանգից պաշտպանելու, ժողովրդի անվտանգության ապահովման երաշխավորի իր սահմանադրական վեհ պարտավորությունը։

АНК поздравляет с Днем армии
Сегодня, 28 января исполняется 18-летие армии Республики Армения, в связи с чем Армянский Национальный Конгресс поздравляет всех солдат, воинов-добровольцев «Еркрапа», офицерский состав, генералитет, весь армянский народ. От всего сердца поздравляем также наших политзаключенных товарищей, которые внесли неоценимый вклад в победы и в дело становления армянской армии. Один из важнейших столпов независимой государственности - армия - родилась в тяжелейших условиях, когда страна была фактически втянута в войну. Ее составляющими стали молодые призывники, действующие отряды добровольцев, а также большое число армян-офицеров, вернувшихся в Армению из всех уголков Советского Союза. Армия с первого же дня была обласкана властями независимой Армении и всем армянским народом, сыграла решающую роль в достойном выполнении возложенных на нее тяжелейших задач.
К сожалению, развернувшиеся за последние более чем 10 лет антиконституционные и антидемократические процессы, установление тирании, деградация внутриполитической жизни повлияли и на армию. Апогеем всего этого стало использование режимом армейских подразделений против мирных демонстрантов 1-го марта 2008 года, сделав ее, фактически, инструментом государственного переворота. Это было не только антиконституционным актом в отношении народа, но и тяжелейшим ударом по авторитету армянской армии. Армянский Национальный Конгресс сделает все для раскрытия этого позорного акта, привлечения к ответственности виновных, освобождения снискавших признательность народа политзаключенных, чтобы восстановить авторитет и доброе имя армии. Лишь в этом случае армия очистится от навязанных ей недостатков и сможет выполнять свою высокую конституционную обязанность по защите страны от внешней угрозы, по сохранению безопасности своего народа».