Մաքուր սրտով, բայց կեղտոտ ձեռքերով
-Հայաստանի արտաքին պարտքը 3,5 մլրդ դոլար է,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Վարդան Բոստանջյանն ու նշել, թե դա ազդեցիկ թիվ է, բայց մեր տնտեսական իմպերատիվները ճիշտ աշխատելու պարագայում այդ պարտքը սպասարկելու խնդիրներ չենք ունենալու։
-Ուրիշ բան է, որ որոշ մարդիկ և իշխանությունները ևս ասում են, որ վարկային ռեսուրսների օգտագործման արդյունավետության տեսանկյունից չենք գտնվում ցանկալի մակարդակի վրա։
Իսկ ՀԱԿ ներկայացուցիչ Բագրատ Ասատրյանն անդրադառնալով նույն թեմային՝ ասել է, թե պատմության ընթացքում միշտ էլ ճգնաժամեր եղել են, ու հիշեցրել է 90-ական թվականները.
-Բայց այդ թվերի ընթացքում մենք նման շռայլ ձևով չգնացինք արտաքին փոխառություններ վերցնելու։
Ինչ վերաբերում է 2009թ. վերցրած արտաքին պարտքին, ապա, Բ. Ասատրյանի տպավորությամբ, «հիվանդին նույն հիվանդության պատճառ հանդիսացող միջոցներով բուժելու փորձ է արվել»։
ՀԱԿ ներկայացուցչի խոսքերով՝ չմտածված, չհաշվարկված գործողություն է եղել այդքան պարտք վերցնելը։
-Մեր պատմության ընթացքում ամենաթանկ պարտքն անցյալ տարի ենք վերցրել։ Այս իշխանություններն այդ իրավունքը չունեին. նրանք մի օր գնալու են, այդ պարտքը մեր երեխաների վրա է մնալու,-ասել է Բ. Ասատրյանը։

С чистым сердцем, но грязными руками
«Внешний долг Армении составляет 3,5 млрд. долларов», - сказал депутат парламентской фракции «Процветающая Армения» Вардан Бостанджян во время встречи с журналистами и отметил, что это внушительная цифра, но в случае правильной работы, у нас не будет проблем с обслуживанием этого долга.
«Другое дело, что некоторые люди и власти говорят, что с точки зрения эффективности использования кредитных ресурсов, мы не находимся на желаемом уровне.
Представитель АНК Баграт Асатрян, касаясь той же темы, сказал, что в истории всегда были кризисы и напомнил 90-е годы:
«Но в те годы мы не брали кредиты столь расточительно».
Что касается внешнего долга, взятого в 2009 году, то, по впечатлению Б. Асатряна, «была сделана попытка вылечить больного средствами явившимися причиной его болезни».
По словам представителя АНК, брать столько кредитов было необдуманным действием.
«Самый большой долг в нашей истории был взят в прошлом году. У этих властей не было права на это: однажды они уйдут, а этот долг останется на шеи наших детей», - сказал Б. Асатрян.