Թուրքիայի խորհրդարանական. «Թուրքիայի տարածքում 90 ատոմային ռումբ կա»
Թուրքիայի Հանրապետական ժողովրդական կուսակցության պատգամավոր Շոքրի Ալեքդագը խորհրդարանի ամբիոնից հայտարարել է, որ Թուրքիայում 90 ատոմային ռումբ կա։
Նա նշել է, որ սառը պատերազմի ժամանակ նախկին ԽՍՀՄ-ից պաշտպանելու պատրվակով ԱՄՆ-ը Թուրքիայում տեղադրել է Б 61 մոդելի 90 ատոմային ռումբ։ Միևնույն ժամանակ, Ալեքդագը բացատրություն է պահանջել արտգործնախարար Դավութողլուից։ Պատգամավորը հիշեցրել է, որ Վիկիլիքսի կայքում հիշատակվում էր Գերմանիայում ԱՄՆ դեսպանի 2009 թ-ի նոյեմբերի 12-ի գաղտնի զեկույցը։ Ըստ փաստաթղթի՝  հաստատվում է Թուրքիայում ատոմային ռումբերի առկայությունը։
Խորհրդարանականը նաև հայտարարեց, որ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի տեղակալ Ֆիլիպ Գորդոնը հայտնել է այդ ռումբերի առկայության մասին։

Турецкий парламентарий заявил, что на территории страны находятся 90 атомных бомб
Депутат Республиканской народной партии Турции Шокри Алекдаг с трибуны парламента заявил, что на территории страны находятся 90 атомных бомб, сообщает «Росбалт».
Депутат отметил, что  в период холодной войны, под предлогом защиты от бывшего СССР, США разместили на территории Турции 90 атомных бомб модели «Б 61». При этом Алекдаг потребовал от министра иностранных дел Ахмеда Давудоглу объяснений. Парламентарий напомнил, что на сайте WikiLeaks упоминался тайный доклад американского посла в Германии от 12 ноября 2009 года.  Согласно документу, подтверждается наличие этих бомб на территории Турции.
Парламентарий заявил также, что заместитель секретаря Госдепартамента США Филипп Гордон сообщал о наличии этих бомб.