Արմեն Աղայան. «Փնտրտուքի և դիրքային պայքարի տարի էր»
«Հայկական ընտրություն» կուսակցության նախաձեռնող խմբի գործադիր քարտուղար Արմեն Աղայանն ամփոփելով 2010թ.-ը՝ «7օր»-ին ասել է.
-Փնտրտուքի և դիրքային պայքարի տարի էր: Գաղափարներ կան և առաջարկվում են, բայց չկա գերիշխողը: Ձևաչափեր գործում են և առաջարկվում են, բայց հաղթականը դեռ գտնված չէ: Մի խոսքով, փնտրտուքի արդյունքները դեռ չեն երևում, ու դիրքային պայքարը կշարունակվի նաև եկող տարի:
Նա նաև նշել է, որ անցնող տարում հատկապես մտահոգիչ էին արտագաղթի նոր միտումները և բանակում հաճախակիացած սպանություններն ու այլ հոռի երևույթները:
-Ուրախացնող էին իշխանական հավակնոտ տարբեր նախաձեռնություններին քաղաքացիական դիմադրության փորձերը: Դրանց շնորհիվ ձևավորվում է այն օրակարգը, որով վարչախումբը հակադրվում է ազգին, հետևաբար նաև՝ այն գաղափարական հենքը, որով ազգային ընդդիմությունը պետք է պայքարի այդ իշխանության դեմ,-ավելացրել է Ա. Աղայանը:
Նա կասկածում է, որ շարունակվող տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում 2011-ը կլինի սովորական նախընտրական տարի:
-Նախընտրական տարում ընդդիմության տարբեր թևերը շարունակելու են պայքարել միմյանց դեմ: Կոնգրեսը, Դաշնակցությունը և Ժառանգությունը պայքարելու են ընդդիմության առաջատարի դերը ստանձնելու համար: Վարչախումբը շարունակելու է սերնդափոխության գործընթացը իշխող կուսակցությունում,-հավելել է Ա. Աղայանը:

Армен Агаян: «Это был год поиска и позиционной борьбы»
Подводя итоги уходящего 2010 года, исполнительный секретарь инициативной группы партии «Армянский выбор» Армен Агаян заявил «7or»:
«Это был год поиска и позиционной борьбы. Существуют идеи, они предлагаются, но среди них нет доминирующей. Форматы действуют и предлагаются, но победный формат пока не найден. Словом, результаты поиска пока не заметны, а позиционная борьба продолжится и в будущем году».
Он отметил также, что в уходящем году обеспокоенность вызывали новые тенденции эмиграции, а также участившиеся в армии случаи убийств и других неприятных явлений.
«Радовали попытки гражданского сопротивления различным претенциозным инициативам властей. Благодаря им формируется повестка дня, по которой, правящий режим противостоит нации, а следовательно, и та идейная опора, по которой национальная оппозиция должна бороться против этой власти», - добавил Агаян.
У Агаяна вызывает сомнение то обстоятельство, что в условиях продолжающегося экономического кризиса 2011 год будет обычным предвыборным годом.
«В предвыборном году различные крылья оппозиции продолжат борьбу друг с другом. Армянский национальный конгресс, "Дашнакцутюн" и "Наследие" будут бороться за передовую роль в оппозиции. Действующий режим продолжит процесс смены поколения в правящей партии», - подчеркнул А. Агаян.