-Կքվեարկեմ այնպես, ինչպես Հանրապետական կուսակցությունը կորոշի։
-Դա իմ համարելով չէ։ Մեր Ազգային ժողովի կանոնակարգ օրենքով սահմանված է, որ եթե կուսակցությունը չի մասնակցում իշխանությանը (խոսքը վերաբերում է գործադիրի ձևավորմանը), ապա ընդդիմադիր է համարվում։ Բնական է, որ եթե կուսակցությունը գործադիր իշխանությունում տեղեր է զբաղեցնում, ապա ընդդիմադիր համարվել չի կարող։ Սա հստակ, կլասիկ սահմանում է։
-Այսինքն, կառավարության մաս չկազմող մյուս կուսակցություններն ընդդիմադի՞ր են։
-Այո՛, բոլոր այն կուսակցություններին, որոնք կառավարությունում ներկայացված չեն, ես համարում եմ ընդդիմադիր։ Դա կլասիկ սահմանում է, և մենք այդ սահմանումից դուրս չենք կարող լինել։ Իսկ Դուք ո՞ւմ եք համարում՝ ով նախագահին և կառավարությանն ավելի շատ է հայհոյում, նա ընդդիմադի՞ր է։ Այդ դեպքում իշխող կուսակցության ներկայացուցիչները կարող են ընդամենը բացասական արտահայտվել այս կամ այն գործունեության նկատմամբ, ու իրենք ավտոմատ կհամարվեն ընդդիմադի՞ր։
-Չեմ հարցնում, թե որ ուժն է համարվում ընդդիմադիր. ո՞ր ուժին եք տեսնում որպես հակակշիռ իշխանությանը։
-Ցանկացած գոյ, ցանկացած բան ունի իր հակակշիռը։ Եվ ընդհանրապես հակասությունների և այդ հակակշիռների մեխանիզմների հիման վրա է աշխարհը ստեղծված։ Կարծում եմ, որ գոյություն ունի մրցակցություն, և բոլոր կուսակցությունները՝ 70-ից ավելի, առանձին վերցրած, փաստորեն, մեր մրցակից կուսակցություններն են։
-Պարո՛ն Դավթյան, ինչո՞վ է բացատրվում այն գաղտնիությունը կամ լռությունը, որ հայկական կողմը պահպանում է որևէ հանդիպումից առաջ և հետո։ Խոսքս Արցախի խնդրին շուրջ երեկ կայացած եռակողմ հանդիպման արդյունքում հայտարարված «ներածական»-ի մասին է։
-Ցանկացած բանակցություն, եթե գաղտնիության ռեժիմ չի պարունակում, ապա իր իմաստն ամբողջովին կորցնում է։ Չեմ կարծում, որ ցանկացած հարց պետք է դրվի համաժողովրդական քննարկման, և այդ քննարկումից հետո երկու երկրների նախագահներ կամ երրորդ երկրի նախագահի կամ համանախագահների միջնորդությամբ փորձեն ինչ-որ դրական հանգրվանի հասնել։ Սա ընդհանրապես ոչ մի դրական արդյունք չի բերի. պարզ տրամաբանությունն էլ է հուշում այդ մասին։ Բանակցային գործընթացն անպայմանորեն ենթադրում է գաղտնիության որոշակի ռեժիմ։ Ինչ վերաբերում է կոնկրետ այդ ներածականին, ապա կարծում եմ, որ չի անցնի բավականաչափ մեծ ժամանակահատված, և բոլորիս հուզող հարցերի պատասխանը մենք կստանանք։
-Ինչո՞ւ պետք է Հայաստանին առնչվող այս կամ այն տեղեկատվությունն օտար կայքերից,  ինչպես նաև օտարերկրյա պաշտոնյաներից տեղեկանանք։ Ինչո՞վ է բացատրվում այդ գաղտնիությունը։
-Չեմ կարծում, որ այդ գաղտնիությունը միայն հայկական կողմից է։ Ալիևն էլ հայտարարությամբ հանդես չի եկել, և այն, ինչ հայտարարեց ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, կարծում եմ, որ կողմերի փոխադարձ համաձայնությամբ արված հայտարարություն է։

- Проголосую так, как решит Республиканская партия?
- Это не я считаю. По регламенту нашего Национального собрания установлено, что если партия не участвует  во власти (речь идет о формировании исполнительной власти), то считается оппозиционной. Естественно, что если партия занимает места в исполнительной власти, то не может считаться оппозиционной. Это четкое, классическое понимание.
- То есть, остальные партии, не составляющие часть правительства,  оппозиционные?
- Да, все те партии, которые не представлены в правительстве, я считаю оппозиционными. Это классическое определение и мы не можем быть вне определения. А кого Вы считаете оппозиционной, кто больше ругает президента и правительство? В этом случае представители правящей партии могут просто отрицательно выразиться относительно того или иного действия и они автоматически будут считаться оппозиционными?
- Не спрашиваю, какая сила считается оппозиционной, а какую силу считаете противовесом властям?
- Любое существо, любая вещь имеет свой противовес. И вообще на противоречиях и этих механизмах противовесов создан мир. Думаю, что существует конкуренция и все партии, более 70-и, взятые отдельно, фактически, считаются нашими конкурирующими партиями.
- Г-н Давтян, чем объясняется та таинственность или молчание, которое армянская сторона сохраняет перед какой-либо встречей. Речь идет об объявленной  «преамбуле» в результате трехсторонней встречи по вопросу урегулирования проблемы в Арцахе?
- Любые переговоры, если не соблюдают режим тайности, то полностью теряют свой смысл. Не считаю, что любой вопрос надо ставить на общенародное обсуждение и после этого обсуждения попытаться добиться какого-то результата при посредничестве президентов двух стран или президента третьей страны или сопредседателей. Это вообще,  к какому-либо положительному результату не приведет,  простая логика подсказывает об этом. Переговорный процесс обязательно предполагает определенный режим таинственности. Что касается конкретно этой преамбулы, то думаю, что не пройдет достаточного периода времени и мы получим ответы, на волнующие всех нас вопросы.
- Зачем мы должны брать информацию об Армении с чужих сайтов, а также зарубежных должностных лиц? Чем объясняется эта конфицендиальность?
- Не считаю, что эта конфицендиальность только с армянской стороны. И Алиев не выступил с заявлением, и то, что заявил глава МИД РФ Сергей Лавров, думаю, что это заявление сделано с взаимного согласия сторон.