Հ.Կարապետյան. «Եթե առաջին պատերազմի ժամանակ հարձակվող կողմը կորցրեց յոթ շրջան, այս անգամ կկորցնի իր ինքնիշխանությունը»
-Պատերազմը դեռ չի ավարտվել, պատերազմում հրադադար է։ Սա մենք պետք է գիտակցենք՝ հաշվի առնելով նաև այն, որ վերջին շրջանում ռազմատենչ հայտարարությունները բազմապատկվել են թե՛ Ադրբեջանի նախագահի, թե՛ պաշտպանության նախարարի կողմից,- նշել է Հրայր Կարապետյանը։
Նա նշել է, որ այդ հայտարարությունները ցույց են տալիս՝ պատերազմի վտանգը դեռ կա, և միշտ պետք է պատրաստ լինել. «Սակայն բազմիցս եմ նշել, որ եթե առաջին պատերազմի ժամանակ հարձակվող կողմը կորցրեց յոթ շրջան, այս անգամ կկորցնի իր ինքնիշխանությունը»։ Առաջին պատերազմի հետ համեմատած՝ այսօր, Հ. Կարապետյանի հավաստմամբ, հայոց բանակը առավել հզոր է, և հակահարվածը շատ ավելի հուժկու կլինի, քան առաջին անգամն էր։ Նա նշել է, թե Ադրբեջանն ի վերջո պետք է հասկանա, որ անցել է այն ժամանակը, երբ պետք էր խնդիրները լուծել բռնի ուժով, ինչպես նաև պետք է հասկանա, որ Արցախը երբեք չի կարող լինել Ադրբեջանի մաս։
Ինչ վերաբերում է Ղարաբաղի՝ բանակցությունների սեղան վերադառնալուն, Հ. Կարապետյանը պատասխանել է, թե որևէ քաղաքական ուժ երբեք չի ժխտել, որ Արցախը պետք է լինի բանակցող կողմ, և դա ձևական չէ. «Բնական է, որ եթե մենք ճանաչում ենք Արցախին որպես ինքնուրույն կողմ, նա պետք է մասնակցի իր ճակատագրի որոշմանը։ Սա կուժեղացնի մեր դիրքերը, ոչ թե կթուլացնի, որովհետև միշտ արցախցիներն ավելի պինդ են բանակցությունների ընթացքում հարցերը դնում, քան ցանկացած որևէ մեկը, չնայած բանակցողներն էլ են արցախցի»։

Г. Карапетян: «Если во время первой войны нападающая сторона потеряла семь районов, то на этот раз она потеряет свой суверенитет»
«Война еще не окончена, в войне - режим прекращения огня. Мы должны осознавать это, учитывая также то, что в последнее время участились воинственные заявления, как со стороны президента Азербайджана, так и со стороны министра обороны», - сказал председатель постоянной комиссии по вопросам обороны, национальной безопасности и внутренним делам НС РА Грайр Карапетян.
Он отметил, что эти заявления показывают, что опасность войны еще существует и всегда нужно быть готовыми: «Хотя, я многократно отмечал, что есливо времяпервой войны нападающая сторона потеряла семь районов, то на этот раз она потеряет свой суверенитет». По заверению Г. Карапетяна, по сравнению с периодом первой войны, армянская армия более мощная и отпор будет гораздо более мощным, чем был тогда. Он также подчеркнул, что Азербайджан должен, в конце концов, понять, что прошло то время, когда нужно было решать задачи силой, а также то, что Арцах никогда не может быть частью Азербайджана.
Что касается возвращения Степанакерта за стол переговоров, то Г. Карапетян сказал, что никакая политическая сила никогда не отрицала, что Арцах должен быть стороной переговоров и это не формальность: «Естественно, что если мы признаем Арцах, как самостоятельную сторону, то он должен участвовать в решении своей судьбы. Это усилит наши позиции, а не ослабит, поскольку арцахцы всегда более твердо ставят вопросы во время переговоров, чем кто-либо другой, несмотря на то, что те, кто ведут переговоры - тоже арцахцы».
Он отметил, что эти заявления показывают, что опасность войны еще существует и всегда нужно быть готовыми: «Хотя, я многократно отмечал, что если во время первой войны нападающая сторона потеряла семь районов, то на этот раз она потеряет свой суверенитет». По заверению Г. Карапетяна, по сравнению с периодом первой войны, армянская армия более мощная и отпор будет гораздо более мощным, чем был тогда. Он также подчеркнул, что Азербайджан должен, в конце концов, понять, что прошло то время, когда нужно было решать задачи силой, а также то, что Арцах никогда не может быть частью Азербайджана.