Հարցազրույց ՀՀ ԱԺ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ-ական Հակոբ Հակոբյանի հետ
-ՀՀ-ի համար հետճգնաժամային տարի էր, մաքառումներ հաղթահարելու, կասեցնելու ճգնաժամի վատ արդյունքները և ձեռք բերելու նոր, զարգացող տեմպ, ու այդ տեմպի ցուցանիշը 2011թ. պետական բյուջեում է ընդգրկված։ Իսկ անձամբ ինձ համար 2010թ.-ն աշխատանքի, դժվարությունների տարի էր։ Շատ աշխատանք կար, որովհետև օրինակ միայն պետական կենսաթոշակների հետ կապված ամբողջ փաթեթի վրա, որը 400 էջ էր՝ մայր օրենքը և օրենքների 48 փոփոխություն, ուղիղ 5 ամիս աշխատել ենք, որպեսզի այն կարողանանք ներկայացնել ԱԺ-ին։
-Իսկ ժողովրդի՛ համար ինչպիսի՞ տարի էր, որովհետև սովորական բնակիչների խոսքերով՝ 2010թ. շատ ծանր էր։
այ ժողովրդի, Հայաստանում ապրող բոլոր քաղաքացիների համար նույնպես տարին դժվար էր, առավել ևս, որ գյուղատնտեսության համար ոչ բարենպաստ տարի էր։ Դրա արդյունքում մենք բավական թանկացումներ ունեցանք, և այստեղ ոչնինչ չէր կարող օգնել, երբ որ օրինակ կաղամբի, կարտոֆիլի, այսինքն՝ այն մթերքների գինը, որոնք մեզ մոտ ավանդաբար ցածր է եղել, նույնպես բարձրացավ՝ կապված աննպաստ տարի լինելու հետ։
-Մոտենում է Ամանորը, սակայն բոլոր մթերքներն արդեն իսկ ակնհայտորեն թանկացել են։ Ինչպե՞ս պետք է Ամանորը նշի սովորական ժողովուրդը։
-Գիտեք, Հայաստանում մի այսպիսի ավանդական սկզբունք կա։ Ես հիշում եմ, միշտ էլ հիշում եմ, որ երբ գալիս է Նոր տարին, գները բարձրանում են։ Ամբողջ աշխարհում Նոր տարվա ժամանակ գներն իջնում են, որովհետև սպառումը մեծանում է։ Մե՛զ մոտ այս սովորությունն այդպես դրված է և այդպես գնում է։ Սա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ մեր ժողովուրդն իր հավատքով և իր հասարակական գործողություններով՝ որպես ազգ, տարբերվում է մյուս բոլոր ազգերից։ Սա դրական առումով։ Բացասական առումով, այո՛, գները բարձրացել են, ունեցել ենք գնաճ, և հիմա Նոր տարվա հետ կապված՝ նորից կբարձրանան գները, և կարծում եմ՝ մեր ժողովրդի համար դժվար կլինի, որ յուրաքանչյուրը կարողանա իր ուզած սեղանն ունենալ Նոր տարվա համար։ Իսկ սա, կարծում եմ, կարևոր է։
-Բայց չե՞ք կարծում, որ գներ բարձրացնողը ոչ թե ժողովուրդն է, այլ ավելի վերին օղակները, և բնականաբար՝ մեղավորությունն էլ հենց այդ վերին օղակներինն է։
-Ո՛չ։ Չեմ կարծում։ Հարցն ուրիշ է, որը կքննարկենք հետո։
-Այսինքն։
-Այսինքն՝ այստեղ խնդիրն այդպես միանշանակ չէ։ Խնդիրը չունի միանշանակ պատասխան։ Պետք է երկար զրուցել, որպեսզի կարողանալ պատասխան տալ։
-Բայց առաջին հայացքից էլ արդեն իսկ տրամաբանական է, որ բոլոր վաճառողները միասին, միանգամից, նույն օրը, նույն չափով չեն կարող տվյալ ապրանքի գինը բարձրացնել։
-Հստակ տրամաբանական է։
-Նշանակում է՝ վերին օղակներն են կառավարում։
-Ասացի՝ սովորություն կա ժողովրդի մոտ։ Ասացի՝ ազգային է դա, յուրահատուկ ենք մենք։
-Բայց ինչ-որ կառավարող ձեռք կա, որ կառավարում է, չէ՞, այդ «սովորությունը»։
-Չէ։ Աստծո ձեռքն է։
-Արդյոք այս գումարման ԱԺ-ից պարզ չդարձա՞վ, որ խորհրդարանը կառավարության ձեռքում, կոպիտ ասած, դարձել է խամաճիկ. կառավարությունն ինչ օրենք ուզում է, ինչպես ուզում է, ինչ ռեժիմով ուզում է, բերում և անցկացնում է ԱԺ-ում։
-Բացարձակ համամիտ չեմ ձեզ հետ, որովհետև հենց կոնկրետ Սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հետ կապված, եթե դուք մեր գոնե արձանագրությունները նայում եք՝ բանավորները չհաշված, ապա մենք բոլոր գրավոր խնդիրները լուծում ենք կառավարության հետ, և շատ օրենքներ, օրինակ՝ հենց պետական կենսաթոշակների հետ կապված օրենքի նախագիծը, հանձնաժողով գալուց հետո փոխվել է 2 անգամ։ Առաջին անգամ փոխվել է մինչև առաջին ընթերցում մտնելը, և 2-րդ անգամ կատարվել է 347 փոփոխություն՝ առաջինից երկրորդ ընթերցման ռեժիմում։
-Այդուհանդերձ, այդ օրինագիծը խորհրդարանական ընդդիմության դժգոհությունն էր առաջացնում, և նրանք անգամ բոյկոտեցին և չմասնակցեցին քվեարկությանը։
-Հենց կոնկրետ այդ օրենքի հետ կապված՝ քննարկումների ժամանակ ընդդիմությունը, բացի մեկ անգամ մասնակցելուց, որի համար ես հատուկ շնորհակալություն եմ հայտնել անուն ազգանուններով, ուրիշ ոչինչ չի արել։ Նույնիսկ իրենց առաջարկությունները չեն եկել քննարկելու։ Իսկ իրենց առաջարկություններից 3-ն ընդունվել է։
-Ամանորը որտե՞ղ եք նշելու, ո՞ր երկրում։
-Ամանորը նշելու եմ իմ տանը՝ Երևանում։ Եթե ժամանակ կունենամ, իմ ծնդդավայր կգնամ, իմ ընտրատարածք։
-Իսկ ինչո՞ւ, օրինակ, Ռիո դե Ժանեյրո չեք գնում։
-Չեմ սիրում ուղղակի։ Ես սիրում եմ իմ ընտանիքի, իմ հարազատների հետ տոնեմ Նոր տարին։
-Ժողովրդին և իշխանություններին ի՞նչ ամանորյա մաղթանքներ կհղեք։
-Ժողովրդին կմաղթեմ աշխատանք, թող տարին լինի բարենպաստ, և մենք կարողանանք 2011թ. այս օրն ավելի մեծ հաջողություններ ունենալ այս դառը և դժվար կյանքում, որովհետև երկրներ կան, որ արդեն մտածում են իրենց երկրի գոյությունը պաշտպանելու մասին։ Այսօր շատ երկրներ հետճգնաժամային ժամանակաշրջանում գնացին դեպի ավելի ներքև՝ պետականության մակարդակից իջան։ Ես կմաղթեմ, որ մեր ժողովուրդն ի՛ր աշխատանքով կարողանա պահպանել իր պետականությունը և իր աշխատանքով կարողանա վաստակել ու ապահովել իր ընտանիքի բարեկեցությունը։ Իսկ իշխանություններին կմաղթեմ կատարել իրենց սուրբ պարտքը, ամեն ինչ անել՝ ապահովելու, որ մեր ժողովուրդն աշխատի, պահպանի իր պետությունը, իր ազգը և իր ընտանիքը։

Интервью с председателем постоянной парламентской комиссии по социальным вопросам, членом РПА Акопом Акопяном
-До конца 2010г. остались считанные дни. Каким был этот год для Армении?
-Для Республики Армения 2010г. был посткризисным, годом преодоления негативных последствий кризиса и нового темпа (показатели этого темпа зафиксированы в госбюджете 2011г.), годом работы, трудностей. Было много работы, поскольку, например, только над пакетом по государственным пенсиям мы работали 5 месяцев, чтобы суметь представить его в НС.
-А каким этот год был для народа? Рядовые граждане говорят, что год был очень тяжелым.
-Для армянского народа, для всех граждан Армении этот год был также тяжелым, тем более, что это был неблагоприятный для сельского хозяйства год. В результате этого произошло заметное подорожание и здесь ничего не могло помочь, когда в связи с неурожайным годом повысились цены, например, на капусту, картофель, то есть, на те продукты, которые всегда были недорогими.
-Приближается Новый год, однако все продукты уже значительно подорожали. Как должен встречать Новый год простой народ?
-Знаете, сколько я себя помню, в Армении был такой традиционный принцип: всегда перед Новым годом цены повышались. Во всем мире под Новый год цены понижаются, поскольку потребление увеличивается. А у нас сложилась вот такая традиция и так и продолжается. Это еще раз показывает, что наш народ своей верой и своей общественной деятельностью отличается от всех других. Это положительно. Отрицательно же то, что цены, действительно, повысились, произошла инфляция и сейчас в связи с Новым годом цены снова повысятся. Думаю, что людям будет трудно накрыть такой стол, какой они хотят. А я считаю, что это важно.
-Но не считаете, что цены повышает не народ, а высшие звенья и, естественно, вина лежит на этих высших звеньях?
-Нет. Не считаю. Это другой вопрос, который обсудим потом.
-То есть, проблема не столь однозначна. У проблемы нет однозначного ответа. Нужно долго беседовать, чтобы суметь найти ответ.
-Но ведь логично, что все продавцы не могут в одночасье повысить цены на товар?
-Вполне логично.
-Значит, верхние звенья делают это?
-Я же сказал, что есть такая традиция в народе. Сказал, что это национальное, мы особенные.
-Но ведь есть кто-то, кто управляет всем этим?
-Нет.Божья воля.
-Неужели этот созыв Национального собрания не доказал, что парламент, грубо говоря, стал марионеткой в руках правительства? Правительство проводит в НС любой закон, в любом режиме.
-Совершенно не согласен с вами, поскольку конкретно в связи с постоянной комиссией по социальным вопросам, если вы хотя бы смотрите наши протоколы, то мы решаем с правительством все проблемы и многие законы, например, тот же проект о государственных пенсиях, после поступления в комиссию менялся дважды. Первый раз поменяли до первого чтения, а второй раз было внесено 347 изменений.
-Тем не менее, этот законопроект вызвал недовольство парламентской оппозиции, и они даже бойкотировали голосование.
-Конкретно по этому закону, единственное, что сделала оппозиция - всего один раз приняла участие в обсуждениях. Они не пришли обсуждать даже свои предложения. Причем, три их предложения были приняты.
-Где будете отмечать Новый год, в какой стране?
-Новый год буду встречать дома, в Ереване. Если будет время, то поеду на свою малую родину, туда, где мой избирательный участок.
-А почему, например, в Рио-де-Жанейро не едете?
-Просто не люблю. Я люблю отмечать Новый год со своей семьей, родными.
Акоп Акопян
-Нет. Божья воля.