Հաղթանակ թաղամասում բռնկված հրդեհը դեռ չի հաջողվում մարել
Հուլիսի 18-ին, ժամը 23:37-ին Երևան քաղաքի Հաղթանակ թաղամասի աղբանոցում ավարտվել են հրդեհաշիջման աշխատանքները:
Այրվել է 5 հա տնտեսական և կենցաղային աղբ:
Հուլիսի 17-ին, ժամը 11:31-ին հրդեհաշիջման աշխատանքները վերսկսվել են: ՓԾ տնօրենի տեղակալ փ/ծ գեներալ-մայոր Գաբրիելյանի կարգադրությամբ դեպքի վայր է մեկնել հինգ մարտական հաշվարկ:
Ժամը 07:30-ի դրությամբ այրվում է մոտ 11000 քմ (երկու տեղամասով) կուտակված աղբ, որից 5000 քմ-ի տարածումը դեպի բնակելի հատված կանխվել է:
Շարունակվում են մնացած հատվածի հրդեհաշիջման աշխատանքները:
Դեպքի վերաբերյալ կտրվի լրացուցիչ տեղեկություն:
Հուլիսի 16-ին, ժամը 15.00-ի դրությամբ հրդեհաշիջման աշխատանքներին մասնակցում են ինը մարտական հաշվարկ, «Սանիթեք» ՍՊԸ-ի ութ ջրատար և Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնի արտակարգ իրավիճակների արձագանքման խումբը՝ փ/ծ փոխգնդապետ Ա. Հակոբյանի գլխավորությամբ:
Դեպքի վայրում են գտնվում ՓԾ տնօրենի տեղակալ փ/ծ գեներալ-մայոր Վ. Գաբրիելյանը, ԹՆԱՎ պետ փ/ծ գնդապետ Ա. Վարդանյանը, ԵՓՎ Աջափնյակի բաժնի պետ փ/ծ փոխգնդապետ Կ.Արզումանյանը, ԱԻԱԲ պետ - ՃԿԱԿ պետի տեղակալ փ/ծ գնդապետ Ա. Ոսկանյանը, ՓԾ օրվա պատասխանատու փ/ծ գնդապետ Տ. Գիդաչյանը, ՓՈՒՎ պետի տեղակալ փ/ծ գնդապետ Ա. Գևորգյանը և Հայ-ռուսական հումանիտար արձագանքման կենտրոնի պետ փ/ծ գնդապետ Պ. Գյոզալյանը:
Ժամը 20:51-ին, եղանակային անբարենպաստ պայմաններից ելնելով, հրդեհաշիջման աշխատանքները դադարեցվել են: Դեպքի վայրում հերթապահում է չորս մարտական հաշվարկ և «Սանիթեք» ՍՊԸ-ի երեք ջրատար:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 13-ին, ժամը 15:42-ին ահազանգ էր ստացվել, որ հրդեհ է բռնկվել Երևան քաղաքի Հաղթանակ թաղամասի աղբավայրում. կրակը տարածվում է դեպի մոտակա տներ:
Դեպքի վայր էր մեկնել չորս մարտական հաշվարկ:
Պարզվել էր, որ Սիլիկյան թաղամասի աղբանոցում (10 հա) այրվում է մոտ 6.5 հա (տարբեր տեղամասերով) կուտակված աղբ, որից 3.5 հա-ի տարածումը դեպի բնակելի հատված կանխվել է:
Հրդեհաշիջման աշխատանքներին մասնակցել է քաղաքապետարանի կոմունալ բաժնի 6 ջրատար, օգտագործվել՝ հատուկ տեխնիկա:

Пожар в квартале Ахтанак пока не потушен
17-го июля в 11:31 работы по пожаротушению были возобновлены. По приказу заместителя директора СС, генерал-майора с/с В. Габриеляна на место происшествия выехали 5 боевых расчетов.
По положению на 07:30 часов горит около 11000 кв. метров мусора. Распространение 5000 кв. метров в сторону жилых участков было предотвращено.
16-го июля в 15:00 в работах по пожаротушению участвуют 9 боевых расчетов, 8 водовозов (ООО) «Санитек» и группа реагирования на ЧС Национального центра управления в кризисных ситуациях под руководством подполковника с/с Акопяна.
На месте происшествия присутствуют заместитель директора СС, генерал-майор с/с В. Габриелян, начальник управления логистики полковник с/с A. Варданян, начальник отдела Ачапняка спасательного управления города Ереван подполковник с/с К. Арзуманян, заместитель начальника Национального центра управления в кризисных ситуациях - начальник отдела реагирования на ЧС, подполковник с/с A. Восканян, ответственный за день СС полковник с/с Т. Гидачян, заместитель начальника управления спасательных сил подполковник с/с A. Геворгян и начальник армяно-российского гуманитарного центра полковник с/с П. Гезалян.
В 20.51 из-за неблагоприятных погодных условий процесс пожаротушения был остановлен. На месте происшествия осуществили дежурство четыре боевых расчета и 3 водовоза (ООО) "Санитек".
О происшествии будет предоставлена дополнительная информация.
Напомним, что 13-го июля в 15:42 в службу «911» поступил звонок о том, что на свалке квартала Ахтанак города Ереван вспыхнул пожар: огонь распространяется в сторону ближайших домов.
На место происшествия выехали четыре боевых расчета.
Выяснилось, что на свалке (10 гектаров) квартала Силикян горит около 6.5 гектаров накопленного на различных участках мусора. Распространение 3.5 гектара мусора в сторону жилых участков было предотвращено. В пожаротушении использовались 6 водовозов коммунального отдела муниципалитета и специальная техника.