Թուրքիայի նախարարների կաբինետը խորհրդակցություն է անցկացրել
Թուրքական ԶԼՄ-ները տեղեկացնում են, որ Նախարարների կաբինետի խորհրդակցությունը նախագահել է Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։ Թուրքիայի պետնախարար և փոխվարչապետ Ջեմիլ Չիչեկը խորհրդակցության ավարտին հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ ընդգծելով, թե հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ ՀՀ սահմանադրական դատարանի որոշումը հակասում է այդ արձանագրությունների բովանդակությանը և ոգուն։ Նրա կարծիքով՝ ՀՀ ՍԴ որոշումը կխոչընդոտի հարաբերությունների բարելավման գործընթացին։
«Եթե Հայաստանի կառավարությունը հավատում է այդ արձանագրությունների դրույթների կյանքի կոչման արդյունավետության հնարավորությունը, եթե անկեղծ է այդ հարցում, ապա պետք է հայտարարությամբ հանդես գա, որն ի վիճակի կլինի բավարարել թե՛ հասարակությանը, թե՛ Թուրքիային։ Հակառակ դեպքում այդ որոշումը հակասում է բոլոր ջանքերին»,- հայտարարել է Ջ. Չիչեկը։

Турецкие СМИ сообщают, что совещание кабинета министров Турции проходило под председательством премьер-министра Реджеп Тайипа Эрдогана. Госминистр и вице-премьер Турции Джемиль Чичек по завершении совещания выступил с заявлением, подчеркнув, что решение Конституционного суда РА относительно армяно-турецких протоколов противоречит духу и содержанию этих протоколов. По его мнению, решение КС РА будет препятствовать процессу улучшения отношений.
«Если правительство Армении верит в возможность эффективности претворения в жизнь положений этих протоколов, если откровенно в этом вопросе, то должно выступить с заявлением, которое будет в состоянии удовлетворить как общественность, так и Турцию. В противном случае это решение противоречит всем усилиям», - заявил Дж.Чичек.
Кабинет министров Турции провел совещание