Խորհրդային զենքը Վրաստանը փոխարինում է
Վրաստանի պաշտպանության նախարարությունը նախատեսում է ձեռք բերել լրացուցիչ զենք Միացյալ Նահանգներից: Ինչպես հաղորդում է Պաշտպանության նախարարությունը «Ինտերպրեսնյուզ»-ին, խոսքը խորհրդային զենքի աստիճանական փոխարինման պրոցեսի մասին է: Զենքը լինելու է ՆԱՏՕ-ի չափանիշներին համապատասխան:
Մասնավորապես խոսքը գնում է` M240 գնդացիրների և M4 ավտոմատ ինքնաձիգների մասին:
Ըստ նրանց տեղեկատվության, զենքը գնվելու է այն միջոցների հաշվին, որոնք հատկացնում է ԱՄՆ-ն Վրաստանին ամենամյա օգնության շրջանակներում:
«Երկկողմ ռազմական համագործակցության շրջանակներում ԱՄՆ-ի դեսպանատունն ամեն տարի հատկացնում է ֆինանսական օգնություն բարելավելու համար Վրաստանի պաշտպանական կարողությունները: Ռազմական նշանակության գույքի ձեռք բերումը կիրականացվի հենց այս օգնության շրջանակներում»,-հայտարարել է Պաշտպանության նախարարությունը:

Грузия в процессе смены советского вооружения
Министерство обороны Грузии планирует приобрести у США дополнительное вооружение. Как сообщили «ИнтерпрессНьюс» в министерстве обороны, речь идет о поэтапном процессе замены советского вооружения на соответствующее стандартам НАТО. Об этом сообщает jnews.ge.
В частности, речь идет о пулеметах M240 и автоматических винтовках M4.
По их информации, вооружение будет куплено на те финансовые средства, которые выделяют США Грузии в рамках ежегодной помощи.
«В рамках двустороннего военного сотрудничества правительство США ежегодно выделяет финансовую помощь для повышения обороноспособности Грузии. Приобретение имущества военного назначения произойдет именно в рамках этой помощи», – заявили в министерстве обороны.