Այսօր մեկնարկած քառօրյայում քվեարկության է դրվելու «Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչմանմասին» «Ժառանգություն» խմբակցության ներկայացրած նախագիծը։
Հիշեցնենք, որ այն հետաձգվել էր մինչև դեկտեմբերի 1-2-ին Աստանայում կայանալիք ԵԱՀԿ գագաթաժողովին, հետևաբար և՝ Սարգասյան-Ալիև հանդիպմանը հաջորդող քառօրյան, և քվեարկության է դրվելու դեկտեմբերի 9-ին։
-Փաստացի Աստանայից հետո որևէ ազդանշան կամ կոալիցիայի որևէ դիրքորոշման մասին մեզ դեռևս հայտնի չէ,-այսօր «7օր»-ին ասել է «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը՝ ավելացնելով, որ Աստանայից հետո այս հարցի վերաբերյալ իրենց ևկոալիցիայի միջև որևէ քննարկում տեղի չի ունեցել.
-ԱԺ-ի որոշում գոյություն ունի, որ քվեարկությունը պետք է կազմակերպվի դեկտեմբերի 9-ին։ Հնարավոր է փոփոխել այդ որոշումը, բայց նման որոշում կայացված չէ ո՛չ «Ժառանգությունում», ո՛չ էլ կոալիցիան է դիմել։
Աստանայից հետո կոալիցիան «Ժառանգությանը» չի դիմել
Այսօր մեկնարկած քառօրյայում քվեարկության է դրվելու «Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչման մասին» «Ժառանգություն» խմբակցության ներկայացրած նախագիծը։
-Փաստացի Աստանայից հետո որևէ ազդանշան կամ կոալիցիայի որևէ դիրքորոշման մասին մեզ դեռևս հայտնի չէ,-այսօր «7օր»-ին ասել է «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը՝ ավելացնելով, որ Աստանայից հետո այս հարցի վերաբերյալ իրենց և կոալիցիայի միջև որևէ քննարկում տեղի չի ունեցել.

После саммита в Астане коалиция не обращалась к партии «Наследие»
В ходе начавшейся сегодня четырехдневной сессии заседаний НС на голосование будет вынесен представленный фракцией «Наследие» законопроект «О признании независимости Нагорного Карабаха».
Напомним, что голосование было отсрочено до первой после саммита ОБСЕ четырехдневки. Таким образом, законопроект будет вынесен на голосование 9 декабря.
«Фактически, после Астаны нам пока неизвестна какая-либо информация относительно позиции коалиции», - заявил сегодня «7or» руководитель фракции «Наследие» Степан Сафарян, добавив, что после Астаны никакого обсуждения относительно этого вопроса между их фракцией и коалицией не было.
«Существует решение НС, по которому, голосование должно быть организовано 9 декабря. Это решение можно изменить, но фракция "Наследие" не принимала подобного решения, а коалиция не обращалась к нам с таким предложением».