ԱԺ պատգամավոր. «Թուրքիան ուզում է հաստատի, ուզում է՝ չհաստատի...»
ԱԺ տնտեսական մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Վարդան Բոստանջյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսելով հայ-թուրքական սահմանի բացման մասին՝ ասել է, թե սահմանը բացվելու պարագայում հայ գործարար մտքին ու ձեռքին մեծ հնարավորություններ են ընձեռվում, բայց, այդուհանդերձ օրենսդրական բավականաչափ փոփոխություններ է հարկավոր կարտարել՝ անվտանգություն ապահովելու համար։
Նրա խոսքերով, սակայն, ԱԺ-ն այդ ուղղությամբ քայլեր դեռևս չի ձեռնարկել։
Պատասխանելով «7օր»-ի՝ «Թուրքիան մինչև ապրիլի 24-ը կվավերացնի՞ արձանագրությունները, թե՞ ոչ» հարցին՝ Վարդան Բոստանջյանն ասել է, թե դա կարևոր չէ։
-Թուրքիան ուզում է հաստատի, ուզում է՝ չհաստատի, դրանից ՀՀ-ն բացարձակապես վտանգի մեջ չի հայտնվում։ Ւնչ վերաբերում է միջազգային հանրության նակատմամբ ունեցած մեր ամբողջ կեցվածքին, արդեն ակնհայտ է, որ ՀՀ-ն տվյալ պարագայում ոչ միայն եղել է նախաձեռնող, սկսող կողմ, այլ նաև պայմաններից  ձերբազատված հարաբերությունների հաստատման ինստիտուտի պաշտպան, և հիմա եթե Թուրքիայի հանրապետությունը հարմար չգտնի վավերացնել, մենք կորցնելու ոչինչ չունենք,-նշել է նա։

Депутат НС: «Турция хочет или не хочет установить отношения, от этого Армения абсолютно не окажется в опасности ...»
Депутат НС: «Турция хочет или не хочет установить отношения, от этого Армения абсолютно не окажется в  опасности ...»
Зампредседателя постоянной экономической комиссии НС РА Вардан Бостанджян говоря во время встречи с журналистами об открытии армяно-турецкой границы, сказал, что в случае открытия границы армянской бизнес-среды представятся большие возможности, но, тем не менее, необходимо осуществить достаточно законодательных изменений для обеспечения безопасности.
Однако, по его словам, НС пока еще не предприняло мер в этом направлении.
Отвечая на вопрос «7or» о том, ратифицирует ли Турция протоколы до 24-го апреля, Вардан Бостанджян сказал, что это не важно.
«Турция хочет или не хочет установить отношения, от этого Армения абсолютно не окажется в опасности. Что касается нашего общей позиции в отношении международного сообщества, то уже очевидно, что РА в данном случае была не только инициатором, начавшей стороной, но и защитником института установления отношений, свободных от условий, и сейчас если Турция не посчитает удобным ратифицировать, то нам нечего терять», - отметил он.