Մակրոնի շարժումը բացարձակ մեծամասնություն ձեռք բերեց ԱԺ-ում (տեսանյութ)
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի երկրորդ փուլի արդյունքներով՝ այդ երկրի նախագահ Էմանուել Մակրոնի քաղաքական շարժումը ստացել է 577 մանդատից 308-ը։ Եվս 42 մանդատ ձեռք է բերել նրա դաշնակից «Դեմոկրատական շարժումը»։ Այսպիսով, Մակրոնը կտնօրինի ԱԺ-ի բացարձակ մեծամասնությունը։
Ինչպես հայտնում է РИА Новости-ն, աջակողմյան հանրապետականները ստացել են 113 մանդատ, սոցիալիսները՝ 29, աջ կենտրոնամետները՝ 18, Ժան Լյուկա Մելանշոնի կուսակցությունը՝ 17, կոմունիստները՝ 10, իսկ Մարին Լե Պենի «Ազգային ճակատը»՝ 8 մանդատ։
Ի դեպ, Ֆրանսիայի ստորին պալատ 223 կին է ընտրվել, ինչը ռեկորդային է Ֆրանսիայի համար։ Նախորդ գումարման ժամանակ կանանց թիվը 155 էր։
Երկրորդ փուլում ընտրողների ընդհանուր մասնակցությունը կազմել է ավելի քան 42 տոկոս, ինչը ևս ռեկորդային է՝ ցածր ցուցանիշով։

Движение Макрона завоевало абсолютное большинство в Нацсобрании Франции (видео)
По окончательным данным МВД Франции, по итогам прошедшего в республике второго тура выборов депутатов Национального собрания кандидаты от движения президента страны Эммануэля Макрона «Вперед, республика» получили 308 из 577 мест. Еще 42 мандата завоевали представители союзной партии «Демократическое движение».
В результате движение Макрона будет контролировать абсолютное большинство голосов в Нацсобрании, передает РИА Новости.
Также с соответствии с данными МВД, правоцентристская партия «Республиканцы» получила 113 мандатов, Социалистическая партия - 29, правоцентристский «Союз демократов и независимых» - 18, «Непокорившаяся Франция» Жан-Люка Меланшона - 17, Коммунистическая партия Франции - 10, «Национальный фронт» Марин Ле Пен - 8.