Այսօր ՀՀ պետական խորհրդանիշների օրն է
«ՀՀ դրոշի մասին» և «ՀՀ զինանշանի մասին» օրենքներն ընդունվել են 2006թ. հունիսի 15-ին։ ՀՀ պետական դրոշի օրը Հայաստանում առաջին անգամ նշվել է 2010 թվականի հունիսի 15-ին:
ՀՀ դրոշը եռագույնն է՝ կարմիր, կապույտ, ծիրանագույն: Հայաստանի Սահմանադրության համաձայն՝ եռագունի երեք գույներից կարմիրը խորհրդանշում է Հայկական լեռնաշխարհը, հայ ժողովրդի պայքարը Հայաստանի ազատության և անկախության համար: Կապույտը խորհրդանշում է հայ ժողովրդի ձգտումը՝ ապրելու խաղաղ երկնքի տակ, իսկ նարնջագույնը` հայ ժողովրդի ստեղծագործ տաղանդը և աշխատասիրությունը:

15 июня – День государственных символов Армении
Сегодня, 15 июня, в Армении отмечается День государственных символов. Законы РА «О флаге Республики Армения» и «О гербе Республики Армения» были приняты 15 июня 2006 года, а День государственного флага впервые в Армении отмечался 15 июня 2010 года.
Флаг Армении представляет собой прямоугольное полотнище из трех равных горизонтальных полос: красной, синей и абрикосовой. Согласно Конституции РА, красный цвет символизирует Армянское нагорье, кровь, пролитую армянами в борьбе за свою независимость, синий – стремление армянского народа жить под мирным небом, а абрикосовый– творческий талант и трудолюбие армян.