Զարուհի Փոստանջյան. «Կարծում եմ՝ ոչ միայն իշխանությունն է մեղավոր, այլև մենք՝ ՀՀ քաղաքացիներս»
Հենց ԵԽԽՎ-ի կողմից անօրինականության անպատժելիությունն ու անգործությունն է ՀՀ իշխանություններին տեղիք տալիս ավելի ապօրինաբար գործելու։ Դրա ապացույցներից է նաև հունվարի 19-ին Նիկոլ Փաշինյանի դատավճիռը և այլն։ Այս կարծիքին է ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ, ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության անդամ Զարուհի Փոստանջյանը։
Նա նշել է, որ Եվրոպայի խորհուրդը նաև քաղաքական մարմին է, սակայն նրա առաջին իսկ առաքելությունը հենց ժողովրդավարության հաստատումն է և մարդու իրավունքների հարգումը, բայց շատ հաճախ ԵԽԽՎ-ն առաջնորդվում է գերքաղաքական շահերով։
Նա նշել է, որ ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի օրակարգում գրված է Հայաստան, և զեկուցողներ են նշանակված Հայաստանի հարցով համազեկուցողներ Կոլոմբիեն և Պրեսկոտը, ովքեր Զարուհի Փոստանջյանի կարծիքով որոշակի համաձայնություն ունեն հայաստանյան իշխանությունների հետ։ Նա ցավով է արձանագրել, որ ԵԽԽՎ-ից արդարացի գնահատական ստանալ չի հաջողվում։
Նշելով, որ ԵԽԽՎ-ն հարթակ է բազմաթիվ հարցեր բարձրաձայնելու և հետապնդելու համար, այդ թվում՝ ազգային հարցեր, Զարուհի Փոստանջյանն ասել է, որ ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակությունն անգործության է մատնված և ոչինչ չի անում։
Անդրադառնալով լրագրողների հարցերին՝ նա ասել է.
-Այո՛, ընտրական գործընթացների միջոցով մենք չենք կարողացել փոխել իշխանություններին, և կարելի է ասել, որ իշխանությունը մշտապես հաղթողի դերում է, բայց դրա համար ես կարծում եմ՝ ոչ միայն իշխանությունն է մեղավոր, այլև մենք՝ ՀՀ քաղաքացիներս։ Յուրաքանչյուրս գնում ենք զիջումների և համակերպվում ենք։
Նա նշել է, որ եթե երկրում տիրող ապօրինությունների դեմ ժողովրդի ընդվզումն ուժեղ ու հետևողական լինի, ԵԽԽՎ-ն էլ կսկսի անհանգստանալ։

Заруи Постанджян: «Думаю, что виновата не только власть, но и мы, граждане РА»
«Безнаказанность и бездействие против незаконностей именно со стороны ПАСЕ дают право властям РА действовать более противозаконно». Свидетельством тому также приговор Никола Пашиняна от 19 января и т.д.  К этому мнению склоняется член армянской делегации в ПАСЕ, член парламентской фракции в НС РА Заруи Постанджян.
Она отметила, что Совет Европы является также политическим органом, однако его первой миссией является установление демократии и уважение прав человека, однако зачастую ПАСЕ руководствуется сверхполитическими интересами.
Она отметила, что в повестке дня мониторинговой комиссии ПАСЕ записана Армения и содокладчиками по вопросу Армении назначены Коломбье и Пресскот, которые по ее мнению, имеют определенную договоренность с властями Армении. Она с болью констатировала, что получить справедливую оценку от ПАСЕ не удается.
Отметив, что ПАСЕ является площадкой для поднятия и решения многочисленных вопросов, в том числе национальных, Заруи Постанджян сказала, что делегация Армении в ПАСЕ  предана бездеятельности и ничего не делает.
Отвечая на вопросы журналистов, она отметила: «Да посредством избирательных процессов мы не смогли  поменять власт, и можно сказать, что власть постоянно находится в роли победителя, но для этого, я считаю, виновата не только власть, но и мы граждане. Каждый из нас идет на уступки и смиряется».
Она отметила, что если в стране волнение народа против незаконностей будет сильным и последовательным, то и ПАСЕ начнет беспокоиться.