Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ հունվարի 19-ին դատարանի արձակած դատավճիռը 2008թ. մարտի 1-ի սպանդից ի վեր վարչախմբի որդեգրած սանձարձակ ու հանցավոր քաղաքականության, օրենքի ու արդարադատության, սեփական ժողովրդի նկատմամբ արհամարհանքի ու ցինիզմի դրսեւորման մի գագաթնակետ էր։ Երկարատեւ դատավարական պրոցեսում դատարանը այդպես էլ չկարողացավ գտնել որեւէ վկայություն, որեւէ ապացույց՝ հիմնավորելու համար քաղբանտարկյալի նկատմամբ հարուցված մեղադրանքներից եւ ոչ մեկը։ Եւ ընդհակառակը՝ դատարանում ներկայացվեցին բազմաթիվ նյութեր, փաստեր ու վկայություններ, որոնք հիմնովին հերքում էին հարուցված մեղադրանքները։ Դատավարության ընթացքում կատարվածի հետ ինչպես որ ոչ մի կապ չուներ պետական մեղադրողի պահանջած պատժաչափը, այնպես էլ դրա հետ ոչ մի աղերս չուներ դատավորի արձակած դատավճիռը։ Դրանք երկուսն էլ նախապես գրված սցենարի մի վերջաբան էին, որ պարտադիր կատարման ենթակա հրահանգի ձեւով իջել էլ կամակատար դատախազին ու դատավորին։ Վերջիններս, ըստ էության, հանդես եկան ոչ թե որպես անհրաժեշտ լիազորություններով օժտված եւ օրենքով նախատեսված պարտականություններով սահմանափակված, պետական արդարադատություն իրականացնող անկախ պաշտոնյաներ, այլ միջնադարյան իմաստով պարզ դահիճներ, որոնք վարժեցված անբան կենդանու պատրաստակամությամբ կատարում են իրենց տրված հրահանգը։
Դատարանը, վարչախմբի ու անձամբ Սերժ Սարգսյանի հրահանգով արհամարհեց ԵԽԽՎ-ի բանաձեւերում ամրագրված այն պահանջը, որ չի կարելի պատիժ սահմանել այն մարդկանց նկատմամբ, ովքեր անձամբ բռնություն չեն կատարել, բռնության չեն դրդել եւ բռնության կոչ չեն արել։ Վարչախմբի այսօրինակ լկտի ինքնավստահությունը հենվում էր, անշուշտ, նաեւ այն բանի վրա, որ մինչ այդ Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ անպատիժ խախտել էր նույն ԵԽԽՎ-ի բանաձեւերի մի այլ դրույթ, որով պահանջվում էր կալանքի տակ չառնել այն մարդկանց, ովքեր, հետախուզման մեջ, ընդհատուկում գտնվելով, ինքնակամ կներկայանան իրավապահ մարմիններին։
Կայացված ապօրինի դատավճիռը վարչախմբի կողմից հերթական հուսահատ փորձն է՝ ազատվելու համար Մարտի 1-ի սպանդի, հազարավոր քաղաքական հետապնդումների, հանցավոր ընտրակեղծիքների պատասխանատվությունից։ Այն ապացուցեց, որ վարչախումբը ոչ միայն մտադիր չէ որեւէ ետքայլ անել բռնապետության, ապօրինության ու ահաբեկչության խորացման իր ընտրած ուղուց, դրանով իսկ երկիրը գլորելով դեպի անխուսափելի կործանում։ Այդ կործանումն անխուսափելի է ցանկացած երկրում, որտեղ սահմանադրական կարգը փոխարինված է խուժանապետությամբ, որտեղ ոտնահարվում են օրենքներն ու արդարությունը, եւ իրական հանցագործները դատում են անմեղ մարդկանց։
Հայ Ազգային Կոնգրեսը Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ վարչախմբի կայացրած դատավճիռը դիտում է որպես վախի, ցայտնոտի ու խուճապի մեջ գտնվելու արտահայտություն, ինչը նա, ամեն մի տրամաբանությունից ու բանականությունից հեռու այս քայլով փորձում է քողարկել կեղծ ինքնավստահությամբ։ Արտաքին քաղաքականության մեջ ձախողված, արժանիորեն ուրացողի ու դավաճանի պիտակին արժանացած, ողջ ժողովրդի ատելությունը վաստակած սերժական վարչախումբի համար սրանք հոգեվարք ապրողի ջղաձգումներ են։ Համաժողովրդական շարժումն գտնելու է Հայաստանը խուժանապետությունից ազատելու, սահմանադրական կարգը վերականգնելու, բոլոր, այդ թվում նաեւ այս գործով բուն մեղավորներին, նրանց հանցակիցներին ու կամակատարներին պատասխանատվության ենթարկելու միջոցը։

Судебное решение, вынесенное судом 19 января в отношении Никола Пашиняна, стало пиком разнузданной и преступной политики режима, избранной им с момента бойни 1 марта 2008г., пиком пренебрежения и цинизма, проявляемого в отношении закона и правосудия, а также собственного народа. В ходе длительного судебного процесса суд так и не смог найти каких-либо свидетельств, доказательств для того, чтобы обосновать обвинения, выдвинутые против политзаключенного. Наоборот, в суде было представлено множество документов, фактов и свидетельств, опровергающих выдвинутые обвинения. Ни мера наказания, потребованная со стороны государственного обвинителя, ни вынесенное судьей решение не имели никакого отношения к тому, что происходило в ходе судебного процесса. Оба этих обстоятельства стали эпилогом в заранее написанном сценарии, который в форме приказа, обязательного к исполнению, был спущен сверху покорным исполнителям - прокурору и судье. Они, по сути, выступили не как независимые должностные лица, наделенные необходимыми полномочиями и ограниченные обязанностями, предусмотренными законом, и осуществляющие государственное правосудие, а как простые палачи в средневековом смысле слова, которые с готовностью дрессированного бессловесного животного выполняют заданную команду.
Суд, по приказу режима и лично Сержа Саргсяна, проигнорировал закрепленное в резолюциях ПАСЕ требование, согласно которому нельзя наказывать людей, которые лично не совершали насилия, не подстрекали и не призывали к насилию. Такая наглая самоуверенность режима опирается, безусловно, и на то, что ранее в отношении Никола Пашиняна безнаказанно было нарушено другое положение из тех же резолюций ПАСЕ, в котором выдвинуто требование не брать под арест тех людей, находящихся в розыске, в подполье, которые добровольно явятся в правоохранительные органы.
Вынесенный судом незаконный вердикт - очередная отчаянная попытка режима освободиться от ответственности за бойню 1 Марта, за преследования тысяч граждан, за преступные фальсификации во время выборов. Он доказал, что режим не намерен отступать от своего пути углубления авторитаризма, беззакония и террора, тем самым подталкивая страну к неизбежной гибели. Эта гибель неизбежна для любой страны, где конституционный строй заменен хулиганским режимом, где нарушаются законы и справедливость, и где настоящие преступники судят невинных людей.
Армянский Национальный Конгресс расценивает судебное решение, вынесенное режимом в отношении Никола Пашиняна, как выражение страха, цейтнота и паники режима. Он пытается прикрыть это притворной самоуверенностью. Это предсмертные конвульсии сержевского режима, потерпевшего фиаско во внешней политике, заслуженно удостоившегося клейма отступника и предателя, заслужившего ненависть всего народа. Общенациональное движение найдет способ освободить Армению от хулиганского режима для восстановления конституционного строя, для привлечения к ответственности всех виновных, сообщников и приспешников, в том числе и по данному делу.