Վյաչեսլավ Զայցև. «Հայկական խոհանոցը փորձություն է կազմվածքի համար»
Համաշխարհային ճանաչում ունեցող նկարիչ-դիզայներ, ռուսական նորաձևության ներկայացուցիչ Վյաչեսլավ Զայցևը կարծում է, որ Հայաստանում նորաձևության հետ կապված խնդիր չկա:
«Հրաշալի նորաձևություն ունեք: Ես ամսագիրը թերթեցի, տեսա մոդելներին, ինձ շատ դուր եկան»,- Երևանում կայացած ասուլիսի ժամանակ ասաց նա:
Զայցևը ճիշտ է համարում այն, որ հայ դիզայներներն իրենց ստեղծած հագուստներում օգտագործում են նաև ազգային նախշերը: Sputnik Արմենիայի հարցին, թե էթնիկ տարրերն ապագայում կարո՞ղ են նորաձևության միտում դառնալ, Զայցևը նշեց՝ յուրաքանչյուր նկարչի յուրօրինակությունն արտահայտվում է այն ժամանակ, երբ նա պատճենում է ազգային հագուստը: «Պարզապես պատճենելը ձանձրացնող է և անհետաքրքիր… Ազգային հագուստից լավը չկա, այն հորինելը շատ բարդ գործ է: Ազգային հագուստը պետք է հիմք լինի, իսկ լուծումները՝ բոլորովին այլ բան: Հատկապես կարևոր է կտորի ընտրությունը, որը պետք է ընդգծի նկարչի յուրօրինակությունը»,- ասաց Զայցևը:
Իսկ գեղեցիկ ու նորաձև լինելու համար դիզայները խորհուրդ է տալիս հետևել սեփական կազմվածքին: «Թեև դուք հրաշալի խոհանոց ունեք, դժվար է կանգ առնել ու հետևել կազմվածքին: Ես ինձ վրա զգացի դա: Ամեն ինչ շատ համեղ է»,- խոստովանեց դիզայները:
Հետո ավելացրեց, որ իրեն շատ է դուր եկել Երևանը: «Գեղեցիկ քաղաք է՝ հրաշալի մարդկանցով ու գեղեցիկ ճարտարապետությամբ, հետաքրքիր եկեղեցիներ տեսա»,- ասաց նա:
Ըստ Զայցևի՝ Երևանում անցկացրած ժամանակն անչափ հագեցած է եղել: Նշենք, որ մայիսի 12-14-ը Երևանում «Նորաձևության շաբաթ» է կազմակերպվել, որն անցկացվում է Golden Lace (Ոսկե ժանյակ) խորագրով: Նորաձևության երևանյան շաբաթը բացել է Վյաչեսլավ Զայցևը:

Вячеслав Зайцев: «Армянская кухня – соблазн для фигуры»
Всемирно известный художник-дизайнер, модельер Вячеслав Зайцев считает, что в Армении все в порядке с модой, передает «Sputnik Армения».
«Мода у вас прекрасная. Я смотрел журнал, видел моделей, мне они очень понравились», – отметил модельер на пресс-конференции в Ереване.
Зайцев считает правильным использование армянскими дизайнерами национальных элементов в нарядах.
На вопрос о том, станут ли этнические элементы популярной модной тенденцией в будущем, кутюрье ответил, что самобытность каждого художника заключается в том, насколько удачно он копирует национальные костюмы прошлого.
«Просто копия – это скучно и неинтересно… Нет ничего лучше народного костюма, придумать его очень сложно. Он должен быть основой, а решения – совершенно другие. Особо важны ткани, они должны подчеркнуть самобытность художника», – добавил Зайцев.
Для того, чтобы выглядеть красивым и модным, дизайнер советует следить за фигурой.
«Мода, как правило, ориентирована на стройных. Хотя у вас прекрасная кухня, очень трудно остановиться, я это почувствовал на себе. Все так вкусно», – признался модельер.
Зайцев добавил, что ему очень понравился Ереван.
«Очень красивый город, совершенно замечательный. Прекрасные люди, великолепная архитектура. Я посмотрел много интересных храмов», – подчеркнул он.