Կ. Խոդիկյան. «Մենք աշխարհում խայտառակ կլինենք»
Գրող, հրապարակախոս Կարինե Խոդիկյանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման այժմյան գործընթացում բավական շատ վտանգներ է տեսնում։ Ինչպես «7օր»-ին նա ասել է, ճնշումներ կան թե՛ Հայաստանի, և թե՛ Ադրբեջանի վրա, բայց Մադրիդյան ու Մայնդորֆյան փաստաթղթերի շնորհիվ Ադրբեջանն իրեն ԼՂ-ի առնվազն 5 շրջանների տերն է զգում է։ Կ. Խոդիկյանը հույս ունի, որ անկախ նրանից, թե ով է զբաղեցնում նախագահի աթոռը, նա այդպես հեշտ ու հանգիստ ազատագրված տարածքները չի տա։
-Մենք աշխարհում խայտառակ կլինենք, որովհետև որևէ մի ազգ այսպիսի նախաձեռնությամբ, այդպես իրեն պատեպատ տալով, ամեն ինչի գնալով՝ հաղթանակած ու ազատագրած իր տարածքները չի հանձնում թշնամուն։ Եթե մենք ուզում ենք մարդկության պատմության մեջ առաջինը դառնալ կամ այդպիսի խնդիր է դրած ոմանց առաջ, դա իրենց գործն է,- նշել է հրապարակախոսը։
Նա նաև ավելացրել է, որ եթե ՀՀ նախագահը ԼՂ-ի հարցում գնա զիջումների, ապա մեր երկրի ներքաղաքական կյանքում ֆորսմաժորային զարգացումներ կարձանագրվեն, իսկ եթե այդպիսի զիջումներ չլինեն, ապա իրավիճակը կպահպանվի մինչև 2012թ.՝ մինչև հերթական համապետական ընտրությունները։

К.Ходикян: «Мы опозоримся на весь мир»
Писатель, драматург Карине Ходикян в нынешнем процессе карабахского урегулирования видит много опасностей. Как она сказала «7or», есть давления как на Армению, так и на Азербайджан, но благодаря Мадридским и Майндорфским документам Азербайджан чувствует себя хозяином как минимум 5 районов. К.Ходикян надеется, что независимо от того, кто занимает должность президента, он так легко и спокойно не отдаст  освобожденные территории.
«Мы опозоримся на весь мир, поскольку какая-либо нация с такой инициативой, так, сломя голову, освобожденные территории не отдает врагу. Если мы хотим, стать первыми в истории человечества или такая задача поставлена перед некоторыми, то это уже их дело», - отметила драматург.
Она также добавила, что если президент РА пойдет на уступки, то во внутриполитической жизни нашей страны будут зафиксированы форс-мажорные развития, а если не будет таких уступок, то ситуация сохранится до 2012 года, до очередных общегосударственных выборов.