ԱԺ-ն չի կարողանում սկսել իր աշխատանքները. կրկին 20 րոպե ընդմիջում է հայտարարվել
Քիչ առաջ ՀՀ ԱԺ-ում 20 րոպե ընդմիջում էր հայտարարվել և ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանձնաժողովների ու խմբակցությունների ղեկավարներին հրավիրել էր իր մոտ խորհրդակցության: Սակայն, խորհրդակցությունից հետո ՀՅԴ խմբակցությունը, ինչպես և նախապես հայտարարել էր, չի վերադարձել դահլիճ' այդպիսով բոյկոտելով ԱԺ արտահերթ նստաշրջանը:
Ընդմիջումից հետո 70 կողմ, 5 դեմ, 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «Ներքին աուդիտի մասին» օրենքի նախագիծը:
Սակայն, այնուհետև «Ժառանգություն» խմբակցությունը կրկին 20 րոպե ընդմիջում է խնդրել:
-Մենք նույնպես կիսում ենք այդ մտահոգությունները և առարկությունները, ոչ միայն այս նիստի օրակարգի ու ծանրաբեռնվածության առումով, այլև անընդունելի ենք համարում օրակարգում այնպիսի օրենքների ներգրավումը, ինչպիսին «Լեզվի և հանրակթության մասին» օրենքներն են, «Ընդերքի մասին» օրենսգիրքն է, ինչպիսին «Բնօգտագործման վճարների մասին» օրենքն է և ինչպիսին կենսաթոշակային բարեփոխումներին նվիրված և նաև աղբահանության վերաբերյալ փաթեթներն են: Նման միջավայրում, նման պայմաններում անհնար է ուղղակի նորմալ քննարկումներ կազմակերպել և մենք խնդրում ենք ևս 20 րոպե ընդմիջում' ակնկալելով, որ կառվարության հետ այս ընթացքում ԱԺ ղեկավարությունը բանակցություններ կվարիև օրակարգից կհանեն այս հարցերը: Այլապես, նման ձևով օրենքներ չպետք է անցնեն ԱԺ-ում,-հայտարարել է Ս. Սաֆարյանը:
Ի պատասխան' Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարել է, որ հնարավոր չէ 20 րոպեն մեկ կառավարության հետ քննարկել և այս հարցերին լուծում տալ:
-Ուղղակի Դուք անտեղի մեր ժամանակը ձգձգում եք,-ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Վարման կագի վերաբերյալ խոսք խնդրելով' ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանն էլ հայտարարել է, որ մինչ այդ հայտարարված 20 րոպե ընդմիջման ժամանակ տեղի ունեցած կարճատև քննարկումը ցույց տվեց, որ ոչ թե խնդիրը վերաբերում է կոնկրետ արտահերթի օրակարգին, այլ, պարզապես, քաղաքական կամակորության հետևանք է:
-Որևէ օրենք չկա, որ ամիսներ շարունակ քննարկված չլինի և մեծ փոփոխություններ արված չլինեն: Այնպես որ, այն աշխատանքը, որ կատարվում է ԱԺ-ում, չի կարելի հանրության մեջ որդեգրված քաղաքականության գնալ, որ' ընդդիմություն ենք, դեմ ենք: Ես կարծում եմ, բոլոր օրենքները պետք է դրվեն և քաղաքական մեծամասնությունը հասու է օրենքներ ընդունելու,-նշել է Գ. Սահակյանը:
20 րոպե ընդմիջում, այդուհանդերձ, հայտարարվել է: Այդ ընթացքում ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մոտցել է կառավարության ներկայացուցիչներին և ինչ-որ բան քննարկել:
-Մենք նույնպես կիսում ենք այդ մտահոգությունները և առարկությունները, ոչ միայն այս նիստի օրակարգի ու ծանրաբեռնվածության առումով, այլև անընդունելի ենք համարում օրակարգում այնպիսի օրենքների ներգրավումը, ինչպիսին «Լեզվի և հանրակթության մասին» օրենքներն են, «Ընդերքի մասին» օրենսգիրքն է, ինչպիսին «Բնօգտագործման վճարների մասին» օրենքն է և ինչպիսին կենսաթոշակային բարեփոխումներին նվիրված և նաև աղբահանության վերաբերյալ փաթեթներն են: Նման միջավայրում, նման պայմաններում անհնար է ուղղակի նորմալ քննարկումներ կազմակերպել և մենք խնդրում ենք ևս 20 րոպե ընդմիջում' ակնկալելով, որ կառվարության հետ այս ընթացքում ԱԺ ղեկավարությունը բանակցություններ կվարի և օրակարգից կհանեն այս հարցերը: Այլապես, նման ձևով օրենքներ չպետք է անցնեն ԱԺ-ում,-հայտարարել է Ս. Սաֆարյանը:

НС не может начать работу: опять объявлен 20-минутный перерыв
Немногим ранее в Национальном собрании РА был объявлен 20-минутный перерыв. Спикер парламента Овик Абрамян позвал руководителей комиссий и фракций к себе на совещание. Однако после совещания АРФД, как и заявляла до этого, не вернулась в зал, тем самым бойкотируя внеочередную сессию заседаний НС.
После перерыва соотношением голосов 70-«за», 5-«против», 1-«воздерживаюсь» по первому чтению парламент принял проект закона «О внутреннем аудите».
Затем, однако, фракция «Наследие» вновь попросила объявить о 20 -минутном перерыве.
«Мы также разделяем эти беспокойства и возражения не только в плане повестки дня и нагрузки этого заседания, но и считаем неприемлемым внесение в повестку дня заседаний таких законов, как закон «О языке» и «Об общем образовании», кодекс «О недрах», «О выплатах за использование природных ресурсов», а также пакеты относительно пенсионных реформ и платежах за природопользование. В такой обстановке и в таких условиях невозможно организовать нормальные обсуждения и мы просим 20- минутный перерыв в надежде на то, что за этот временной промежуток руководство НС проведет с правительством переговоры и снимет с повестки дня эти вопросы. В противном случае, законы не должны проходить в НС таким образом», - заявил С. Сафарян.
В ответ на это, Овик Абрамян сказал, что невозможно каждые 20 минут обсуждать подобные вопросы с правительством и решать их.
«Вы просто попусту тратите наше время», - сказал спикер НС.
Обратившись с просьбой о выступлении относительно порядка ведения, руководитель РПА Галуст Саакян сказал, что непродолжительное обсуждение в течение объявленных до того 20 минут показало, что проблема относится не к повестке дня конкретно внеочередной сессии, а является последствием политического упрямства.
«Нет ни одного закона, который месяцами не обсуждался и не подвергался изменениям. Так что, нельзя идти по политике, которая укоренилась среди общественности, согласно которой, если они являются оппозицией, то значит, выступают против. Я считаю, что все законы должны быть вынесены, а политическое большинство может принимать их», - отметил Галуст Саакян.
Тем не менее, 20-минутынй перерыв был объявлен. В течение этих 20 минут спикер парламента Овик Абрамян подошел к представителям правительства и попросил о чем-то.