Ասանժի փաստաբանը հայտարարել է, որ նրա գործը ԱՄՆ-ում գաղտնի քննում է «Մեծ ժյուրին»
Լոնդոնյան Վեստմինստր շրջանի դատարանը այսօր կրկին լսումների է պատրաստվում՝ կապված «Վիքիլիքսի» հիմնադիր Ջուլիան Ասանժին Շվեդիային հանձնելու հետ, որտեղ նա մեղադրվում է սեռական հանցագործությունների համար։ Դատական լսումների առաջին օրը մերժել էին գրավի դիմաց ավստրալիացուն ազատ արձակելու առաջարկը։
Իսկ նրա փաստաբան Մարկ Ստիվենսը հայտարարել է, որ ամերիկյան իշխանությունները գաղտնի ստեղծել են, այսպես կոչված, «Մեծ ժյուրիների խումբ», որպեսզի որոշեն՝ ինչ մեղադրանքներ կարելի է ներկայացնել Ասանժին, որ նրան հանձնեն ԱՄՆ-ին։

«Большое жюри» тайно рассматривает дело Ассанжа - адвокат
Сегодня в Лондоне состоятся судебные слушания об экстрадиции в Швецию основателя WikiLeaks Джулиана Ассанжа. Отметим, что Ассанж, обвиняемый шведскими властями в сексуальных домогательствах и изнасилованиях, неделю назад был арестован в Лондоне на основании международного ордера по запросу Швеции. На сегодняшнем заседании защита Ассанжа, как ожидается, предпримет новую попытку добиться его освобождения под залог.
Адвокат Марк Стивенс, защищающий интересы Джулиана Ассанжа, заявил, что американские власти тайно сформировали, так называемое, большое жюри, чтобы определить, какие обвинения могут быть выдвинуты против основателя интернет-ресурса WikiLeaks для его экстрадиции в США, сообщает «Взгляд» со ссылкой на Al Jazeera.