Անգլիան առաջարկել է բարեփոխումներ կատարել ՖԻՖԱ-ում
«Անգլիա-2018» հայտատու հանձնաժողովի ղեկավար Էնդի Էնսոնն ասել է, որ Անգլիան և ԱՄՆ-ը պետք է հրաժարվեն ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության անցկացման հայտ ներկայացնելուց այնքան ժամանակ, քանի դեռ ՖԻՖԱ-ն չի փոխել մրցաշարի կազմակերպչի ընտրության կարգը։ Էնսոնի խոսքերով՝ ընտրության ընթացքը պետք է ավելի բաց լինի։ Այս մասին հաղորդում է «BBC»-ն։
Ներկայումս աշխարհի առաջնության կազմակերպիչներին որոշում են ՖԻՖԱ-ի գործադիր կոմիտեի անդամների ընտրությամբ։ Այն ներառում է 24 անդամ (2018թ. և 2022թ. աշխարհի առաջնությունների կազմակերպիչներին ընտրել է 22 մարդ, քանի որ գործկոմի երկու անդամ որակազրկվել էին իրենց ձայները վաճառելու փորձի պատճառով)։
Աշխարհի առաջնություն-2018-ը Ռուսաստանն ստացավ, իսկ Անգլիան պայքարից դուրս էր մնացել ընտրության առաջին իսկ փուլից։ ԱՄՆ-ի հայտը դուրս էր եկել աշխարհի առաջնություն 2022թ. եզրափակիչ փուլի համար, սակայն տեղը զիջել է Կատարին։
Էնսոնի խոսքերով՝ երբ առաջնության կազմակերպչին ընտրում է ընդամենը 22 հոգի, յուրաքանչյուրի ազդեցությունը չափազանց մեծ է լինում։ Էնսոնը ՖԻՖԱ-ի սխալն է համարում նաև 2018թ. և 2022թ. աշխարհի առաջնությունների կազմակերպիչների ընտրության անցկացումը մեկ օրում։ Ըստ նրա՝ դա թեկնածուներին հնարավորություն է տվել պայմանավորվածության գալ։

Глава английской заявки на проведение Чемпионата мира по футболу 2018 года Энди Энсон призвал Англию не претендовать на соревнования, пока ФИФА не изменит систему голосования, сообщает «РИА Новости» со ссылкой на агентство «Рейтер».
Глава английской заявки раскритиковал правило тайного голосования, заявив, что выборы должны стать открытыми, и это добавит гораздо больше прозрачности в процесс отбора победителя.
«Нам нужно сделать процесс четким и этичным. Я могу сказать, что прямо сейчас Англия не станет рассматривать возможность подачи новой заявки, по крайней мере, до тех пор, пока мы не будем знать, что процесс голосования претерпит изменения, позволяющие победить таким заявкам, как наша», - сказал, в частности, Энди Энсон.
Напомним, что 2 декабря в швейцарском Цюрихе были объявлены итоги голосования исполкома ФИФА по определению хозяев чемпионатов мира 2018 и 2022 годов. Право провести турниры получили Россия и Катар соответственно. При этом, Англия выбыла уже в первом туре голосования, получив голоса лишь двух членов исполкома из 22.
Англия выступает за реформу выборов ФИФА