«WikiLeaks»-ի պատճառով Քլինթոնը հեռախոսի մոտ շաբաթներ կանցկացնի
ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը ծրագրում է «WikiLeaks»-ի դիվանագիտական արխիվի հարպարակումների առնչությամբ մոտակա մի քանի շաբաթում պարբերաբար հեռախոսազրույցներ ունենալ աշխարհի առաջնորդների հետ և մեկնաբանություններ տալ բացահայտված տեղեկությունների վերաբերյալ։
Նա նաև ասել է, որ արդեն հասցրել է խոսել ավելի քան տասնյակ առաջնորդների հետ, ովքեր հիշատակվել էին ամերիկյան դեսպանությունների դիվանագիտական նամակագրությունների և ԱՄՆ պետքարտուղարության գաղտնի տվյալների մեջ։
Հիշեցնենք, որ «WikiLeaks»-ը տեղեկություններ է հայտնել Դմիտրի Մեդվեդևի և Վլադիմի Պուտինի, Մահմուդ Ահմադինեջադի, Անգելա Մերկելի, Իլհամ Ալիևի,Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի և շատ այլ երկրների առաջնորդների մասին։
Սակայն նշենք, որ «WikiLeaks»-ի տվյալներում հայտնված երկրները հիմնականում հայտնել են, որ հրապարակված տեղեկություններն իրենց և ԱՄՆ-ի հարաբերությունների վրա ոչ մի կերպ չեն անդրադառնա։
Հիշեցնենք, որ «WikiLeaks»-ը տեղեկություններ է հայտնել Դմիտրի Մեդվեդևի և Վլադիմի Պուտինի, Մահմուդ Ահմադինեջադի, Անգելա Մերկելի, Իլհամ Ալիևի, Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի և շատ այլ երկրների առաջնորդների մասին։

Клинтон проведет «недели на телефоне» из-за WikiLeaks
Госсекретарь США Хиллари Клинтон планирует в течение ближайших нескольких недель регулярно созваниваться с мировыми лидерами по поводу публикаций дипломатического досье WikiLeaks и давать комментарии в связи с открывшимися сведениями, сообщает «Lenta.ru» со ссылкой на «Agence France-Presse».
Она рассказала, что уже успела побеседовать с более чем десятком лидеров стран, которые были упомянуты в дипломатической переписке американских посольств и секретных материалах Госдепартамента США.
Напомним, что сайт WikiLeaks разместил материалы, в которых, помимо всего прочего, содержатся характеристики на президентов и премьер-министров многих государств, в том числе и на Дмитрия Медведева, Владимира Путина, Махмуда Ахмадинежада, Ангелу Меркель, Ильхама Алиева, Реджепа Эрдогана и других мировых лидеров.
Между тем, фигурирующие в материалах WikiLeaks страны в основном заявляют о том, что опубликованные сведения никак не скажутся на их отношениях с США.