Է.Շարմազանով. «20% մասնակցությունը ցույց է տալիս, որ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի վարկանիշը Հայաստանով մեկ ընկել է»
Գնահատելով թիվ 10 ընտրատարածքում ԱԺ պատգամավորի ընտրությունները՝ ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Է.Շարմազանովն ասել է, որ այդտեղ Հանրապետական կուսակցությունը թեկնածու չի առաջադրել, հետևաբար կուսակցությունը շահագրգռվածություն չի ունեցել։ Այդուհանդերձ, նա նշել է.
-Մեզ համար ընդունելի չէ որևէ խախտում, որ կողմից էլ որ լինի։ Քաղաքական գնահատականը հետևյալն է՝ թիվ 10 ընտրատարածքի (որը Երևանի կենտրոնն է և միշտ էլ ունեցել է ժողովրդի մեծ մասնակցություն) այսօր մոտ 20% մասնակցությունը ցույց է տալիս, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի վարկանիշը Հայաստանով մեկ ընկել է, այդ թվում նաև քաղաքի կենտրոնում։ Հիմա մեր կոնգրեսական գործընկերները կասեն՝ մենք հաղթել ենք, Նոր տարի է և այլն, և այլն, ես էլ ասում եմ՝ վատ պարողին ոտքերն են խանգարում։
Նա նշել է, որ ՀՀԿ-ն պաշտոնապես որոշում չի կայացրել՝ սատարել, թե չսատարել որևէ թեկնածուի, և ընտրատեղամասերում հանրապետական բնակիչներն իրենց ընտրության հարցում ազատ են եղել։

Э.Шармазанов: «20%-ое участие показало, что рейтинг Тер-Петросяна по всей Армении упал»
Оценивая выборы в депутаты НС, состоявшиеся в 10-м избирательном округе, пресс-секретарь РПА Э.Шармазанов сказал, что там РПА не выдвигала своего кандидата, следовательно, партия не имела заинтересованности. Вместе с тем он заявил: «Для нас, неприемлемо какое-либо нарушение, с чьей стороны бы оно ни было. Политическая оценка следующая - около 20 процентное участие в 10-м избирательном округе показало, что рейтинг Левона Тер-Петросяна по всей Армении упал, в том числе и в центре города. Сейчас наши коллеги из Конгресса скажут, что мы победили, был Новый год и т.д. а я говорю, что плохому танцору ноги мешают».
Он отметил, что РПА официально не приняла решения поддержать или не поддержать какого-либо кандидата и республиканские жители избирательного участка в вопросе выбора были свободны.