Ըստ Վ. Շիրխանյանի՝ եթե առաջին հերթին ՀԱԿ–ի միջամտությունը չլիներ, ապա ՍԴՀԿ–ն չէր պառակտվի
Մամուլի ազգային ակումբում պատասխանելով «7օր»-ի այն հարցին, թե 2010թ. հունվարի 9-ի համագումարում Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ներկայությունը Լյուդմիլա Սարգսյանին «չլեգիտիմացրե՞ց» որպես ՍԴՀԿ ատենապետ, ՍԴՀԿ կենտրոնական վարչության անդամ Վահան Շիրխանյանը պատասխանել է, որ իր համար անընդունելի է, երբ որևէ այլ արտաքին քաղաքական ուժ միջամտում է մեկ այլ ինքնուրույն կուսակցության ներքին խնդիրներին։
-Դա անթույլատրելի է, որովհետև կուսակցությունն ինքնուրույն մարմին է՝ իր ծրագրով, կանոնադրությամբ, ղեկավար կազմով, և ոչ ոք իրավունք չունի խառնվել նրա ներքին խնդիրներին։ Ցանկացած արտաքին միջամտություն բերում է պառակտման։ Կուսակցությունն ինքն իր ներքին խնդիրները կարող էր հանգիստ լուծել, եթե չլիներ արտաքին միջամտությունը՝ և՛ Կոնգրեսի կողմից, և՛ այլն։ Իհարկե՝ առջին հերթին Կոնգրեսի, որովհետև այն պահից, երբ համահնչակյան կառույցը ճանաչեց արդեն անցկացված համագումարը և նրա ընտրած մարմինը, Կոնգրեսը չպետք է շտապեր ասել, որ ինքը պաշտպանում է մեկ այլին,- նշել է Վ. Շիրխանյանը։

Согласно Ширханяну, если б в первую очередь не было бы вмешательства АНК, то СДГП не раскололась бы
Отвечая на вопрос «7or» о том, не легимитизировал ли Людмилу Саркисян как председателя СДГП присутствие Левона Тер-Петросяна на 9-м съезде, член Центрального правления СДГП Ваан Ширханян заявил в Национальном пресс-клубе, что для него неприемлемо, когда какая-либо внешняя политическая сила вмешивается во внутренние дела какой-либо самостоятельной партии.
«Это непозволительно, поскольку партия - самостоятельный орган со своей программой, уставом  руководящим органом, и никто не имеет право вмешиваться в ее внутренние дела. Любое внешнее вмешательство приводит к расколу. Партия сама своими внутренними проблемами может спокойно решить, если не будет внешнего вмешательства и со стороны Конгресса, и т.д. Конечно, в первую очередь Конгресса, поскольку с того момента, когда общегнчакская структура признала уже состоявшимся съезд и им избранный орган, Конгресс не должен был спешить, сказав, что он поддерживает другого», - отметил В.Ширханян.