13:00-ի դրությամբ՝ ուսումնասիրվել է իրավախախտումների վերաբերյալ 729 հաղորդում
02.04.2017թ. ժամը 13:00-ի դրությամբ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խումբն ուսումնասիրել է քվեարկության ընթացքում ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ 729 հրապարակում, որոնցից առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ են պարունակել 75-ը: Այդ 75 հաղորդումներում նշված հանգամանքները պարզելու նպատակով դրանք ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանության և քննչական կոմիտեի տարածքային բաժիններ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածների կարգով նյութ նախապատրաստելու կամ ստուգողական գործողություններ կատարելու:
Նշված 75 հաղորդումներից 41-ը վերաբերել է այլ անձի փոխարեն կամ կրկին անգամ քվեարկելու դեպքերին, 25-ը՝ քվեարկության գաղտնիության խախտմանը, իսկ 9-ը՝ քաղաքացու ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելուն:

На 13:00 Генпрокуратура РА изучила 729 сообщений об избирательных нарушениях
Рабочая группа при Генпрокуратуре Армении по положению на 13:00 2 апреля изучила 729 сообщений об избирательных нарушениях, из которых очевидные признаки состава преступления обнаружены в 75.
Как сообщает пресс-служба ведомства, для прояснения указанных обстоятельств данные сообщения направлены в территориальные отделения Полиции РА и Следственного комитета.
Согласно статьям 180-й и 181-й уголовно-процессуального кодекса Армении, будут подготовлены материалы или проведена проверка.
Из 75-и сообщений в 41 случай касался голосования вместо другого гражданина или повторного голосования, в 25 случаях имело место нарушение тайны голосования, еще в 9 – воспрепятствование праву граждан на свободное выражение избирательного права.