Րաֆֆի Հովհաննիսյան. «Հավանաբար տեսանելի ապագայում մենք այլևս նման նախագիծ չներկայացնենք»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով երեկ «Ժառանգություն» կուսակցության ներկայացրած «ԼՂՀ անկախության ճանաչման վերաբերյալ» օրինագծի քվեարկության ժամանակ քվորում չապահովելու փաստին՝ «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ասել է, թե շնորհակալ է ՀՅԴ խմբակցությունից ու Տիգրան Թորոսյանից, որ մի կողմ թողնելով իրենց անհամաձայնությունը օրինագծի ժամկետների վերաբերյալ ՝ կողմ են քվեարկել, իսկ մնացածների առնչությամբ, ովքեր քվեարկությանը չեն մասնակցել, ասել է, թե ցավով է վերաբերվում այդ փաստին։
-Ինձ համար ԼՂՀ անկախության և ինքնիշխանության ճանաչումը ՀՀ ԱԺ-ի կողմից նույնքան սկզբունքային ու արժեքավոր ու ողնաշարավոր է հայոց ինքնության և պետականության համար, որքան Հայոց ցեղասպանության և մեծ հայրենազրկման միջազգային ճանաչումը։ Այսինքն, այս հարցում ձեռնպահ մնալ կամ քվեարկությանը չմասնակցելը համարժեք եմ համարում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման քվեարկությանը չմասնակցելուն,-ասել է նա։
Րաֆֆի Հովհաննիսյանի խոսքերով՝ այլևս ոչ ոք չի կարող միջազգային հանրությանը մեղադրել, որ չեն ճանաչում Արցախի ինքնիշխանությունը։
Այն հարցին, թե իմանալով, որ քվեարկությունը չի կայանալու, ինչո՞ւ հարցը դրվեց քվեարկության՝ նա պատասխանել է, թե եթե այդ տեսանկյունից նայվի, ապա ընդդիմությունը, որը փոքր քանակությամբ է ներկայացված, պետք է ոչ մի հարց էլ չբարձրացնի։
-Ո՛չ։ Պետք է դրսևորվել և հարցեր բարձրացնել։ Սրանով ցույց տրվեց, որ Արցախի անկախության ճանաչումը օրակարգային է,-ասել է նա։
Ըստ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի՝ «Ժառանգություն»-ը կշարունակի բարձրացնել հարցը քաղաքական ֆորումներում, բայց նոր օրինագիծ ներկայացնելու որևէ որոշում չկա։
-Հավանաբար տեսանելի ապագայում մենք այլևս նման նախագիծ չներկայացնենք և թույլ տանք քաղաքական մեծամասնությանը ինքը մի փոքր մտածի,-նշել է նա։

Раффи Ованнисян: «По всей вероятности, в ближайшем будущем мы больше не представим такой проект»
Говоря на встрече с журналистами о факте отсутствия кворума на вчерашнем голосовании относительно представленного партией «Наследие» законопроекта «О признании независимости НКР», председатель партии «Наследие» Раффи Ованнисян отметил, что признателен фракции АРФД и Тиграну Торосяну за то, что, несмотря на свое несогласие со сроками законопроекта, они проголосовали «за». Относительно всех тех, кто не принял участие в голосовании, он сказал, что сожалеет по этому поводу.
«Лично я считаю, что признание независимости и суверенитета НКР Национальным собранием РА имеет ту же принципиальную значимость, ценность и важность для самобытности и государственности армянского народа, что и международное признание Геноцида и лишения родины армян. То есть, воздерживаться от голосования за этот вопрос или неучастие в голосовании равносильны неучастию в голосовании за признание Геноцида армян»,-отметил Ованнисян.
По словам Раффи Ованнисяна, отныне никто не может осуждать международное сообщество в том, что оно не признает суверенитет Арцаха.
На вопрос о том, почему вопрос был вынесен на голосование, если знали, что голосование не состоится, он ответил, что если посмотреть с этой стороны, то представленная в малом количестве оппозиция не должна поднимать никакого вопроса.
«Нет! Нужно проявлять себя и поднимать вопросы. Это показало, что признание независимости Арцаха стоит на повестке дня»,- сказал Р. Ованнисян.
По словам Раффи Ованнисяна, «Наследие» продолжит поднимать вопрос в политических форумах, хотя партия не приняла решение о представлении нового законопроекта.
«По всей вероятности, в ближайшем будущем мы больше не представим такой проект и позволим политическому большинству самому немного подумать», - отметил Ованнисян.