Արամ Կարապետյան. «Հայաստանն ունի Սերժ Սարգսյան՝ չունի նախագահ»
-Հայաստանը հիմա շատ հետաքրքիր ժամանակաշրջան է ապրում։ Հայաստանն ունի Սերժ Սարգսյան՝ չունի նախագահ, ունի Տիգրան Սարգսյան՝ չունի վարչապետ, ունի Ալիկ Սարգսյան՝ չունի ոստիկանապետ։ Այսինքն կան մարդիկ, չկան համակարգեր,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ «Սլաք» ակումբում ասել է «Նոր ժամանակներ» կուսակցության նախագահ Արամ Կարապետյանը։
Սերժ Սարգսյանը, նրա խոսքերով, անգամ ցանկության դեպքում համակարգային փոփոխություններ չի կարող անել։
-Որպեսզի մարդ կարողանա կլանաօլիգարխիկ համակարգն իսպառ փոխել, տեսեք՝ չասացի բոլորին բռնել-տանել բանտ, ո՛չ՝ փոխել, այսինքն բոլորին դուրս բերել քաղաքական դաշտից, այնուհետև ներս բերել հարկային դաշտ, աշխատել էթիկայի օրենքներով, դեմոնոպոլիզացիա և այլն, պետք է դուրս լինի այդ համակարգից,-ասել է Ա. Կարապետյանը,-այլապես ստացվում է, որ մարդը նստած է այդ համակարգի վրա, սղոցը տալիս ես ձեռքը և ասում ես՝ նստածդ համակարգը պետք է կտրես։
Համակարգ փոխողը, ըստ Ա. Կարապետյանի, պետք է համակարգից դուրս լինի։
-Այսօր Հայաստանում քաղաքական համակարգի ներսում եղած որևէ մեկը համակարգը ձևափոխելու հնարավորություն կարող է ունենալ, կարող է օգտագործել դրա համար իմիտացիան, բայց իսպառ վերափոխել և նորմալ իրավիճակի բերել չի կարող,-ընդգծել է նա։

Арам Карапетян: «У Армении есть Серж Саргсян, но не президент»
«Армения сейчас переживает довольно интересный период. У нее есть Серж Саргсян, но не президент, есть Тигран Саркисян, но не премьер-министр, есть Алик Саркисян, но не глава полиции. Это означает, что есть люди, но нет систем», - сказал на встрече с журналистами в клубе «Слак» председатель партии «Новые времена» Арам Карапетян.
По его словам, даже при желании Серж Саргсян не сможет провести системные изменения.
«Для того, чтобы человек смог полностью изменить кланово-олигархическую систему, заметьте, я не сказал всех упрятать в тюрьмы - изменить, то есть, вывести всех из политической арены, а затем перевести в налоговое поле, работать по законам этики, демонополизации и т.д. - всë это должно быть вне  этой системы. Иначе, выходит, человек сидит на этой системе, ему дают пилу и говорят, что нужно распилить систему, на которой он сидит», -сказал А.Карапетян.
Человек, меняющий систему, по мнению Карапетяна, должен быть вне этой системы.
«Сегодня любой человек внутри политической системы Армении может иметь возможность изменить систему. При этом, он может использовать имитацию, но полностью изменить и привести к нормальной ситуации он не сможет», - подчеркнул Карапетян.