Լ.Մելիք–Շահնազարյան. «... մենք արդեն մեծ զիջում ենք անում»
Քաղաքագետ Լևոն Մելիք-Շահնազարյանը«7օր»-ի հետ զրույցում ասել է, որ այս տարի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում որևէ առաջընթաց չի կանխատեսում։
-Որևէ էական, լուրջ փոփոխություն, այնուամենայնիվ, չի լինի՝ անկախ Լավրովի գալուց, անկախ Թուրքիայի պահանջներից, քանի որ մինչև այսօր լուծված չէ հիմնական հակասությունը բանակցող կողմերի միջև,-նշել է նա։
Ըստ Լևոն Մելիք-Շահնազարյանի՝ մենք Ադրբեջանին զիջելու ոչ մի թիզ հող չունենք։
-Տարածքային փոխանակում արդեն կատարվել է. Շահումյանի շրջանը և հայկական այլ շրջաններ, որոնք մինչև 1988-ը հայաբնակ են եղել, մնացել են Ադրբեջանի հսկողության տակ, իսկ ազատագրված շրջանները մնացել են մեր հսկողության տակ։ Եթե մենք հրաժարվում ենք Արցախի այն շրջանների ազատագրման գաղափարից, որոնք հիմա գտնվում են Ադրբեջանի հսկողության տակ, մենք արդեն մեծ զիջում ենք անում,-հավելել է քաղաքագետը։
Քաղաքագետ Լևոն Մելիք-Շահնազարյանը «7օր»-ի հետ զրույցում ասել է, որ այս տարի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում որևէ առաջընթաց չի կանխատեսում։

Л. Мелик-Шахназарян: «... мы уже делаем большую уступку»
Политолог Левон Мелик-Шахназарян сказал в беседе с «7or», что он не прогнозирует какого-либо прогресса по Карабахскому вопросу в этом году.
«Какого-либо существенного, серьезного изменения, тем не менее, не будет, независимо от приезда Лаврова, независимо от требований Турции, поскольку до сего дня не разрешено основное противоречие между сторонами переговоров», - отметил он.
По мнению Левона Мелик-Шахназаряна, у нас нет и пяди земли для уступки Азербайджану.
«Территориальный обмен уже был совершен: Шаумяновский район и другие армянские районы, которые до 1988 г. были армянонаселенными, остались под контролем Азербайджана, а освобожденные территории остались под нашим контролем. Если мы отказываемся от идеи освобождения тех районов Арцаха, которые находятся под контролем Азербайджана, то мы уже делаем большую уступку», - добавил политолог.