Վ. Խաչատրյանը Լավրովի և Էրդողանի այցի մասին
-Համարելով, որ Մոսկվան է կարգավորում ղարաբաղյան հիմնահարցն Անդրկովկասում, նա փորձ է կատարելու կա՛մ գալ լուրջ տեղաշարժի, կա՛մ գոնե փրկել Թուրքիայի դեմքը,- անդրադառնալով Էրդողանի՝ Մոսկվա կատարած այցին, ասել է Ազգային ժողովի պատգամավոր Վարդան Խաչատրյանը։
Ինչ վերաբերում է Սերգեյ Լավրովի Հայաստան գալուն, ապա, ըստ պատգամավորի, դա, «ամենայն հավանականությամբ, պայմանավորված է լինելու Ռուսաստանի գերշահերի չվտանգմամբ».
-Բուլղարիայի հետ բանակցությունները, որոնցով Ռուսաստանը պետք է դուրս բերեր գազամուղը եվրոպական երկրներ, փլուզվեց։ Բոլոր այն պայմանները, որոնք անհրաժեշտ էին տվյալ գործընթացն իրականացնելու համար, տվեց Թուրքիան, երբ Պուտինը մեկնեց այնտեղ։

В. Хачатрян о визите Лаврова и Эрдогана
«Считая, что Москва регулирует Карабахскую проблему в Закавказье, она постарается или достигнуть серьезного сдвига, или хотя бы спасти лицо Турции», - сказал депутат НС РА Вардан Хачатрян, комментируя визит премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в Москву
Что касается визита главы МИД Сергея Лаврова в Армению, то, по мнению депутата, «по всей вероятности он обусловлен нежеланием ставить под угрозу интересы России».
«Переговоры с Болгарией, в результате которых Россия должна была подвести газопровод к европейским странам, провалились. Все те условия, которые были необходимы для реализации данного процесса, предоставила Турция, когда Путин побывал там», - сказал В. Хачатрян.