ԼՂՀ նախագահը շնորհավորական ուղերձ է հղել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի և Սահմանադրության օրվա առթիվ: Ուղերձում մասնավորապես ասված է.
«Թանկագին հայրենակիցներ,
Դեկտեմբերի 10-ի երկտոնը արցախյան անկախ պետականության համար ամենակարեւոր եւ խորհրդանշական իրադարձություններից է: 1991 եւ 2006 թվականների այս օրը մեր ժողովուրդը, հանդիսանալով իր իսկ կողմից ստեղծված պետության ինքնիշխանության գերագույն կրողը, հանրաքվեների միջոցով արտահայտեց Արցախն անկախ ու ազատ տեսնելու, հայրենի երկիրը շարունակաբար ամրապնդելու իր կամքն ու վճռականությունը:
Բախտորոշ այդ հանրաքվեները ձեւավորել են մեր պետականության կառուցման փիլիսոփայությունը, որի հիմքում են ժողովրդավարությունը, սոցիալական հզոր համակարգը, Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը եւ, իհարկե, ազատությունն ու անկախությունը:
Այդ բացառիկ գաղափարներն ու արժեքները հաստատուն են եւ անփոփոխ մեզ համար: Մենք երբեք չենք հրաժարվի մեր ընտրած ճանապարհից: Համոզված եմ՝ Արցախի Հանրապետության անկախությունն անպայման կճանաչվի միջազգային հանրության կողմից, քանի որ մեր երկրի ծնունդն ու գոյությունն ամբողջովին համապատասխանում է միջազգային իրավունքների նորմերին եւ հիմնարար սկզբունքներին:
Այս կարեւորագույն տոնի առթիվ Արցախի Հանրապետության իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից շնորհավորում եմ մեր ողջ ժողովրդին եւ մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն, երջանկություն ու ամենայն բարիք»:

Независимость Республики Арцах обязательно будет признана международным сообществом - Бако Саакян
Президент Республики Арцах Бако Саакян направил поздравительное послание по случаю Дня референдума о государственной независимости и Конституции Нагорно-Карабахской Республики. Пресс-служба президента Арцаха приводит текст поздравления:
Двойной праздник 10 декабря является одним из самым важных и символических событий для независимой арцахской государственности. В 1991 и 2006 годах в этот день наш народ, являясь верховным носителем государственного суверенитета созданного им же государства, выразил посредством референдумов свою волю и решимость видеть Арцах независимой, свободной и поступательно развивающейся страной.
Судьбоносные референдумы сформировали философию строительства нашей государственности, в основе которой лежат демократия, сильная социальная система, триединство Армения-Арцах-Диаспора и, конечно, свобода и независимость.
Эти исключительные идеи и ценности остаются для нас неизменными. Мы никогда не откажемся от выбранного нами пути. Уверен, что независимость Республики Арцах обязательно будет признана международным сообществом, так как рождение и существование нашей страны полностью соответствует нормам и фундаментальным принципам международного права.
От имени властей Республики Арцах и от себя лично поздравляю весь наш народ с этим важнейшим праздником. Желаю мира, крепкого здоровья, счастья и всего наилучшего».