Եվրախորհրդարանի համազեկուցող. «Հայ ժողովուրդը չպետք է ապրի շրջափակման մեջ»
Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի վերաբերյալ Եվրախորհրդարանի համազեկուցող Ալեքսանդր Միրսկին հայտարարել է, որ հայ ժողովուրդը չպետք է ապրի շրջափակման մեջ։ Իր զեկույցը Եվրախորհրդարանում նա կներկայացվի 2011 թ-ի փետրվարին։
Ինչպես նախկինում հաղորդվել էր, 2010 թ-ի մայիսի 20-ին Եվրախորհրդարանը բանաձև էր ընդունել՝ հիմնվելով բուլղարացի պատգամավոր Եվգենի Կիրիլովի «Հարավային Կովկասում Եվրամիության ռազմավարության մշակման անհրաժեշտության մասին» զեկույցի վրա։ Այդ բանաձևում մասնավորապես ասվում է, որ «Լեռնային Ղարաբաղին կարող է տրվի որոշակի միջանկյալ կարգավիճակ մինչև վերջնական կարգավիճակի ճշտումը, որն, իր հերթին, հնարավորություն կտա այդ անցողիկ փուլում ապահովել հայերի և ադրբեջանցիների խաղաղ գոյատևումն ու համագործակցությունը»։ Փաստաթուղթը պահանջում է հայկական զորքերի դուրսբերումը Ադրբեջանի «գրավյալ տարածքներից»։ Այդ բանաձևը արժանացել էր հայկական կողմի քննադատության։

Армянский народ не должен жить в блокаде - содокладчик Европарламента
Содокладчик Европейского парламента по Нагорному Карабаху и Армении Александр Мирский заявил, что армянский народ не должен жить в блокаде. Его доклад будет представлен в Европейском парламенте в феврале 2011 года.
Как сообщалось, 20 мая 2010 года Европейский парламент принял резолюцию, основанную на докладе болгарского депутата Евгения Кириллова «О необходимости разработки стратегии Европейского союза на Южном Кавказе». В этой резолюции, в частности, говорится, что «Нагорному Карабаху может быть дан определенный промежуточный статус до уточнения окончательного статуса, что, в свою очередь, даст возможность на этом переходном этапе обеспечить мирное сосуществование и сотрудничество армянского и азербайджанского населения». Документ призывает вывести армянские войска с «оккупированных территорий» Азербайджана. Резолюция была раскритикована армянской стороной.