Մարտի 5-ը Սամվել Բաբայանի և Վազգեն Սարգսյանի ծննդյան օրն է
Սամվել Անդրանիկի Բաբայան (ծ. մարտի 5, 1965) նախկին ԼՂՀ գլխավոր հրամանատար։ Ռազմական, պետական և քաղաքական գործիչ, գեներալ-լեյտենանտ (1996 թ.), Արցախի հերոս (1997 թ.):
• 1972-1982 թթ Ավարտել է Եղիշե Չարենցի անվան թիվ 7 միջնակարգ դպրոցը (ք. Ստեփանակերտ):
• 1983-1985 թթ Ծառայել է Խորհրդային բանակի ստորաբաժանումներում, որը տեղակայված էր նախկին Գերմանիայի դեմոկրատական հանրապետությունում:
• 1988 թ. մասնակցում է Արցախի ազատագրական պայքարին:
• 1989-1991 թթ. Եղել է Արցախյան ազատամարտի գաղտնի ջոկատների հրամանատարներից, ղեկավարել է Ստեփանակերտի 2-րդ կամավորական ջոկատը, հանդիսացել է կենտրոնական շտաբի անդամ, ԼՂՀ ինքնապաշտպանության ջոկատների հրամանատարի տեղակալ:
• 1991 թ. հունիսին «Կոլցո» օպերացիայի ժամանակ, անձնագրի անճշտությունների պատճառով, ԽՍՀՄ ՆԶ (Ներքին Զորքեր) հրամանով ձեռբակալվում և 6 ամիսից շատ պահվում Բաքվի բանտերից մեկում:
• 1992-1993 թթ ԼՂՀ ինքնապաշտպանության շրջաններում ղեկավարում էր մարտական գործողությունները, մասնակցել է Շուշիի ազատագրման պլանի նախագծմանը:
• 1992-1994 թթ մասնակցել է մարտական գործողությունների դադարեցման բանակցություններին:
• 1992-1999 թթ. մասնակցել է նաև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման միջազգային բանակցություններին:
• 1992 թ. մարտից մինչև օգոստոս եղել է ԼՂՀ նախարարների խորհրդին կից ինքնապաշտպանության կոմիտեի անդամ, ԼՂՀ զինված ուժերի հրամանատարի տեղակալ:
• 1992 թ. օգոստոսից մինչև 1993 թ. ապրիլը հանդիսանում էր ԼՂՀ ինքնապաշտպանության խորհրդի նախագահի առաջին տեղակալ:
• 1993 թ. ապրիլից մինչև նույն թվականի նոյեմբեր. Ինքնաշաշտպանության խորհրդի նախագահի պաշտոնակատար:
• 1993 թ. նոյեմբերից մինչև 1999 թ դեկտեմբեր. ԼՂՀ Ինքնապաշտպանության բանակի հրամանատար:
• 1995-1999 թթ. ԼՂՀ առաջին Պաշտպանության նախարար: Փոխգնդապետ (1992), գնդապետ (1993), գեներալ-մայոր (1994), ԼՂՀ "Ոսկե Արծիվ" շքանշանակիր:
• 1992-1994 թթ. եղել է ԼՂՀ պաշտպանության պետական կոմիտեի անդամ:
• 1992-1995 թթ ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի առաջին գումարման պատգամավոր:
• 1995-1999 թթ.եղել է կառավարության և ԼՂՀ նախագահին կից անվտանգության խորհրդի անդամ:
• Ներկայումս Ս. Բաբայանը պաշտոնաթող գեներալ է։
Վազգեն Զավենի Սարգսյան (Մարտ 5 1959թ. - Հոկտեմբեր 27, 1999 թ.) — հայ հասարակական-քաղաքական գործիչ, ՀՀ վարչապետ (1999-ի հունիսի 1-ից), պաշտպանության նախարար, Հանրապետական կուսակցության նախագահ, «Միասնություն» դաշինքի համանախագահ, ՀՀ Ազգային հերոս, Արցախի հերոս, «Ոսկե արծիվ» շքանշանի ասպետ, արձակագիր, ԽՍՀՄ գրողների միության անդամ 1985-ից։
Ավարտել է Երևանի ֆիզիկական կուլտուրայի պետական ինստիտուտը (1976-80)։ 1979-83-ը աշխատել է ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչ իր հարազատ Արարատ գյուղի միջնակարգ դպրոցում։
1983-1986 թթ. եղել է Արարատի ցեմենտի գործարանի կոմերիտմիության քարտուղարը։ Աշխատակցել է «Գարուն» ամսագրին՝ որպես հրապարակախոսության բաժնի վարիչ (1986-1989 թթ.)։ 1987-ին «Հացի փորձություն» գրքի համար արժանացել է Հայաստանի լենինյան կոմերիտմիության մրցանակին։
1990-1992-ին «Երկրապահ» կամավորական ջոկատների հրամանատարն էր և Գերագույն խորհրդի պաշտպանության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ։ 1991-92-ին` Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար։ 1992-93-ին` ՀՀ նախագահ խորհրդական պաշտպանության հարցերի գծով, ՀՀ սահմանամերձ գոտիներում ՀՀ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ։ 1993-ից` «Երկրապահ» կամավորական միության նախագահ, 1993-95-ին` ՀՀ պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի գծով պետնախարար, 1995-99-ին` ՀՀ պաշտպանության նախարար։ 1999-ի հունիսից Հայաստանի Հանրապետության վարչապետն էր։
Սպանվել է 1999հոկտեմբերի 27-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողության ժամանակ։[1]

Сегодня день рождения Самвела Бабаяна и Вазгена Саркисяна
Сегодня день рождения двух выдающихся деятелей новейшей истории Армении – бывшего командующего Армией обороны НКР, героя Арцаха Самвела Бабаяна и Национального героя Армении Вазгена Саркисяна.
Самвел Бабаян (5 марта 1965, Степанакерт) – военный, государственный и политический деятель, бывший командующий Армией обороны НКР, герой Арцаха.
1972-1982 – Армянская средняя школа № 7 им. Е.Чаренца (г. Степанакерт).
1983-1985 – служил в воинском контингенте СССР, расположенном на территории Германской Демократической Республики.
С 1988 – присоединился к движению «Миацум» – за воссоединение НКАО с Арменией
1989-1991 –был одним из подпольных командиров вооружёного сопротивления, командовал 2-ой добровольной ротой Степанакерта, был членом центрального подпольного штаба, заместителем командира отрядов самообороны НКР.
Июнь 1991 – в период проведения операции «Кольцо» был арестован по приказу командования ВВ СССР, под предлогом нарушения паспортного режима и свыше 6 месяцев содержался в тюрьме города Баку.
1992-1993 – осуществлял координацию боевых действий оборонительных районов НКР, участвовал в разработке плана операции по взятию Шуши.
1992-1994 – участвовал в переговорах, о прекращении боевых действий на фронте.
1992-1999 – также в международных переговорах по урегулированию карабахского конфликта
С марта по август 1992 – был членом комитета самообороны при совете министров НКР, заместителем командующего силами самообороны НКР.
С августа 1992 по апрель 1993 – первый заместитель председателя комитета самообороны НКР.
С апреля 1993 по ноябрь 1993 – исполняющий обязанности председателя комитета самообороны НКР.
С ноября 1993 по декабрь 1999 – командующий армией обороны НКР.
1995-1999 – первый министр обороны НКР. Подполковник (1992), Полковник (1993), Генерал-майор (1994), награждён орденом «Золотой орёл» НКР.
1992-1994 – был членом государственного комитета обороны НКР.
1992-1995 – депутат Верховного совета НКР первого созыва.
1995-1999 – был членом правительства и совета безопасности при президенте НКР.
Вазген Саркисян (5 марта 1959, Арарат – 27 октября 1999, Ереван) – армянский государственный и военный деятель, писатель, Национальный герой Армении, герой Арцаха.
1966-1976 – Араратская сельская средняя школа.
1976-1980 – Ереванский государственный институт физической культуры.
1979-1983 – учитель физкультуры средней школы в родном селе.
1983-1986 – секретарь комсомольской организации Араратского комбината «Цемент-шифер».
1983 – член Союза писателей СССР.
1986-1989 – заведующий отделом публицистики литературного общественно-политического журнала «Гарун».
1987 – лауреат ежегодной премии Ленинского Комсомола в области литературы за книгу «Испытание хлебом».
1990-1995 – депутат Верховного совета Армянской ССР, Председатель постоянной комиссии по вопросам обороны и внутренних дел.
1990-1992 – командир добровольческих отрядов народного ополчения «Еркрапа».
1991-1992 – Министр обороны Республики Армения.
1992-1993 – Советник президента Республики Армения по вопросам обороны, представитель Президента Республики Армения в приграничных районах Армении.
С 1993 – Председатель добровольческого союза «Еркрапа» («Народное ополчение»).
1993-1995 – Государственный министр Республики Армения по вопросам обороны, безопасности и внутренних дел.