Արմեն Ռուստամյան.«Նկատի չառնելը կլիներ շատ սխալ»
Սահմանադրական դատարանի նիստի ավարտից հետո պատասխանելով լրագրաղի՝ «ՍԴ նախագահը Ձեր կողմից ստացված նամակը ստացել և բաժանել է դատավորներին. դատական պրակտիկայում աննախադեպ չի՞ դիտվի, որ գործի նախօրյակին ապացույց է ընդունվում» հարցին ՝ Արմեն Ռուստամյանն ասել է, որ իր կարծիքով ՍԴ նախագահը շատ ճիշտ որոշում է կայացրել, քանի որ հենց ՍԴ օրենքով նախատեսված է նկատի առնել բոլոր հանգամանքները, որոնք կարող են լույս սփռել գործի վրա։
-Փաստարկներ են բերված, գրավոր փոխանցված են այդ փաստարկները, գնահատման իրավունքը Սահմանադրական դատարանինն է, բայց նկատի չառնելը կլիներ շատ սխալ։ Կարծում եմ՝ դա ողջունելի քայլ է և լավ պրակտիկա է,- նշել է նա։
Նա նշել է, թե իրենք ակնկալում են, որ այդ փաստարկները հաշվի առնելով՝ ՍԴ-ն արձանագրությունները կճանաչի ՀՀ Սահմանադրությանը անհամապատասխան կամ առնվազն մասամբ անհամապատասխան։

Армен Рустамян: «Не учитывать, было бы очень ошибочным»
После завершения заседания КС, отвечая на вопрос журналиста, Армен Рустамян сказал, что, на его взгляд, председатель КС принял правильное решение, что именно по закону КС учитывать все обстоятельства, которые могут пролить свет на дело.
«Приведены обоснования, письменно переданы эти обоснования, право на оценку принадлежит  Конституционному суду, но не учитывать было бы очень ошибочным.  Думаю, что этот шаг приветствуется и это хорошая практика», - сказал он.
Он отметил, что они надеются, что учитывая эти обоснования КС признает протоколы не соответствующими Конституции или частично не соответствующими.