Է. Շարմազանով. «ՀՀ–ն շատ ավելի ծանրակշիռ փաստեր ուներ՝ նախապայմաններով խոսելու իրեն բլոկադայի ենթարկած երկրի հետ»
Թե հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ ինչ վճիռ կկայացնի ՀՀ սահմանադրական դատարանը, ՀՀԿ մամուլի խոսնակ, ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը դժվարացել է պատասխանել։ Նա «7օր»-ին ասել է, որ այդ արձանագրություններում ինքը նախապայմաններ չի տեսնում, բայց իրավական վճիռը պետք է կայացնի Սահմանադրական դատարանը։
-Ես պրոֆեսիոնալ չեմ իրավաբանական ոլորտում, ես ԱԺ պատգամավոր եմ, գործում եմ այլ լիազորությունների շրջանակներում, ինչը որ ինձ տրված է օրենքով, և խորհուրդ կտայի բոլորին, որ մնային իրենց լիազորությունների շրջանակներում։ Ես չեմ ցանկանում հրապարակային կարծիք հայտնել՝ ի՞նչ պետք է անի ՍԴ-ն, բայց ընդամենը մի բան կասեմ՝ ՍԴ-ն պետք է անի այն, ինչը գրված է ՀՀ սահմանադրության մեջ և բխում է մեր երկրի օրենսդրությունից։ Եվ ես կարծում եմ, որ այդպես էլ կլինի։ Ես այդ արձանագրություններում նախապայմններ չեմ տեսնում՝ Ղարաբաղ, Ցեղասպանություն բառերը չկան, և մեզ համար ՀՀ-ի հետ ցանկացած նախապայմաններով, ուլտիմատումով խոսելը անթույլատրելի է։ Ավելին, եթե նախապայմաններով խոսելու տեղը լիներ, ապա ՀՀ-ն շատ ավելի ծանրակշիռ փաստեր ուներ նախապայմաններով խոսելու մեզ բլոկադայի ենթարկած երկրի հետ։ Պարզապես ունենք այն գիտակցումը, որ 21-րդ դարում անհրաժեշտ են առանց նախապայմանների հարաբերություններ։

Э.Шармазанов : «У РА есть более тяжеловесные факты говорить с предусловиями со страной, подвергшей ее блокаде»
Пресс-секретарь РПА, секретарь парламентской фракции РПА Эдуард Шармазанов затруднился ответить какое-решение примет КС относительно армяно-турецких протоколов. В беседе с «7or»  он сказал, что в этих протоколах не видит предусловий, но правовое решение должен принять Конституционный суд.
«Я не профессионал в правовой сфере, я депутат НС, действую в рамках других полномочий, что дано мне по закону, и посоветовал бы всем, чтобы остались в рамках своих полномочий. Я не желаю выражать публичное мнение, что должен сделать КС, но вообще скажу одно - КС должен сделать то, что записано в Конституции РА и вытекает из законодательства РА. И я считаю, что так и будет. Я в этих протоколах не вижу предусловий - слов Карабах, Геноцид нет и для нас говорить с РА предусловиями, ультиматумом непозволительно. Более того, если б была возможность говорить с предусловиями, то у РА есть более тяжеловесные факты говорить с предусловиями со страной, подвергшей ее блокаде. Просто  у нас есть осознание того, что в 21-ом веке необходимы отношения без предусловий», - подчеркнул депутат.