ՍԴ–ում մեկնարկել է հայ–թուրքական արձանագրությունների սահմանադրականության քննարկումը
Այսօր՝ ժամը 11։00-ին, ՀՀ Սահմանադրական դատարանը սկսել է քննարկել հայ-թուրքական արձանագրություններիսահմանադրականության հարցը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերություններ հաստատելու վերաբերյալ զույգ արձանագրությունները ստորագրվել են 2009թ. հոկտեմբերի 10-ինՑյուրիխում։
Ստորագրված արձանագրությունները ՀՀ նախագահ ՍերժՍարգսյանը Սահմանադրական դատարան էր ներկայացրել նոյեմբերի 19-ին: Երբ ՍԴ-ն որոշում կայացնի, այն կրկին պետք է ուղարկվի ՀՀ նախագահին։ ԵթեՍահմանադրականդատարանըորոշի, որարձանագրություններումառկապարտավորություններըհամապատասխանումենՀայաստանի սահմանադրությանը, ՀՀնախագահըդրանքպետքէներկայացնիԱզգայինժողովիվավերացմանը։
Այսօր՝ ժամը 11։00-ին, ՀՀ Սահմանադրական դատարանը սկսել է քննարկել հայ-թուրքական արձանագրությունների սահմանադրականության հարցը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերություններ հաստատելու վերաբերյալ զույգ արձանագրությունները ստորագրվել են 2009թ. հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում։
Ստորագրված արձանագրությունները ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Սահմանադրական դատարան էր ներկայացրել նոյեմբերի 19-ին: Երբ ՍԴ-ն որոշում կայացնի, այն կրկին պետք է ուղարկվի ՀՀ նախագահին։ Եթե Սահմանադրական դատարանը որոշի, որ արձանագրություններում առկա պարտավորությունները համապատասխանում են Հայաստանի սահմանադրությանը, ՀՀ նախագահը դրանք պետք է ներկայացնի Ազգային ժողովի վավերացմանը։

Сегодня в КС РА будет обсуждаться вопрос конституционности армяно-турецких протоколов
Сегодня в 11:00 в Конституционном суде РА начнется обсуждение вопроса конституционности армяно-турецких протоколов.
Напомним, что два протокола относительно установления отношений между Арменией и Турцией были подписаны 10-го декабря 2009г. в Цюрихе.
19-го ноября президент РА Серж Саргсян представил подписанные протоколы в Конституционный суд. Когда КС примет решение, то оно снова должно быть направлено президенту РА. Если КС решит, что имеющиеся в протоколах обязательства соответствуют Конституции РА, то президент РА должен представить их Национальному собранию на ратификацию.