-Հունվարի 9-ին կայացած ՍԴՀԿ համագումարը բաղկացած էր 2 մասից։ ԶԼՄ-ներին թույլատրվեց ներկա գտնվել համագումարի հանդիսավոր բացմանը միայն։ Ո՞րն էր Ձեր համակիրների ՍԴՀԿ վարչության և ատենապետի ընտրությունները փակ ռեժիմով անցկացնելու նպատակը։
-Ոչ թե նպատակային փակ էր, այլ պարզապես դա աշխատանքային մասն է։ Կուսակցությունն իր օրակարգային, աշխատանքային հարցերն է լուծում։ Բոլոր կուսակցություններում է դա ընդունված։ Իսկ մեր կուսակցությունում դեռևս հարյուրամյակ առաջ, երբ կուսակցությունն իսկապես թաքցնելու բան ուներ, անվտանգության նկատառումներից ելնելով, համագումարները միշտ փակ են եղել։ Հայաստանում համագումարը մենք անում ենք երկու մասից՝ բաց և երկրորդ՝ աշխատանքային մասը՝ փակ։ Այնպես որ դա շատ նորմալ է։
-Թաքցնելու ոչինչ չունե՞ք։
-Իհարկե ո՛չ։
-2009թ.դեկտեմբերի 16-ին արդեն տեղիէունեցելՍԴՀԿարտակարգհամագումարը, որի ժամանակ ընտրվելէկուսակցությաննորկենտրոնականվարչությունևատենապետ՝ Գևորգ Պերկուպերկյանը։ Սակայն հունվարի 9-ին կրկին համագումար հրավիրվեց...
-Նախ՝ դա համագումար չի կարելի անվանել։ Նրանք այդտեղ ունեին երկու պատգամավորի հնարավորություն։ Երկուսը Ղափանից, մյուսը՝ «Սարգիս Տխրունի» ուսանողական միությունից։ Իրականում իրենք ներկայացրել էին մասնաճյուղեր, որոնք գոյություն չունեն, չկան։ Եթե կան էլ, ապա մեզ հետ են, այստեղ են։ Մի հոգի եթե ունեցել են, ներկայացրել են, թե իբր մասնաճյուղը ներկա է։ Ինչ վերաբերում է իրենց համագումարին, դրա մոտիվացիային, ապա նրանք այն անվանեցին արտակարգ համագումար։ Նման տերմին, նման հասկացություն մեր կանոնադրության մեջ գոյություն չունի։ Եվ եթե 20 օր հետո հերթական համագումարն է, և իրենք էլ այդքան զորեղ էին, ինչու՞ չեն գալիս այստեղ՝ իրենց հարցերը լուծելու և ընտրելու այն արժանի ատենապետին, ում իրենք են տեսնում։ Հետևաբար իրենք խնդիր ունեին. իրենք գիտեին, որ մեծամասնություն չեն և գնացին այդ զարտուղի ճանապարհով, որն իրենց ընդամենը վարկաբեկեց։ Ես կարծում եմ, որ մենք մեր հերթական համագումարին (որը նախօրոք՝ երկու ամիս առաջ իրազեկված էր շրջաններով հայտարարությամբ, օրակարգով) հանգիստ, ինքնավստահ եկանք։ Իսկ այն, ինչ որ իրենք են արել, դրան ընդհանրապես կարելի է անլուրջ վերաբերվել և իրենց մասին չհիշել։ Իմ խորհուրդն է ընդհանրապես՝ ինչքան հիշեք, այնքան կարևորելու եք՝ իրենց համար բարդ վիճակներ ստեղծելով։
-«ՍարգիսՏխրունի» միությունը հաղորդագրություն էրտարածել այն մասին, որ դիմել են դատարան՝ օրինականկերպովվերականգնելու կուսակցությանիրավունքներըՍԴՀԿկնիքիևփաստաթղթերիվրա: Դուք մասնակցելո՞ւ եք դատական այդ նիստին։
-Դատարան դիմելու համար հիմքեր պետք է ունենան։ Ի՞նչ համագումարի հիմքեր են իրենք ներկայացնելու, որ այդ համագումարով իրենք որևիցե բան կնքել են, ինչ-որ բան հաստատել են։ Այդ ամբողջ համագումարը կանոնադրական լրջագույն սխալներով է տեղի ունեցել։ Դա չի կարելի ընդհանրապես համագումար անվանել։ Դա խեղկատակություն է եղել։
-Այսինքն, համզոված եք, որ դատական պրոցեսը Դո՛ւք եք շահելո՞ւ։
-Ես կարծում եմ, որ նման պրոցես չի կարող լինել։ Ինչքան էլ ոչ իրավական երկրում ենք մենք ապրում, կարծում եմ, որ նույնիսկ իշանությունները հասկանում են, որ այս դեպքում աջակցել այդ թևին ուղղակի անհնար է. մոտիվացիա չունեն։
-ՍԴՀԿԿՎատենապետՍեդրակԱճեմյանը վերջերս հայտարարեց, որ Դուք սուրճիցևձեռքինծխախոտիցբացիայլբանչգիտեիք, ինչպես նաև խմբերով պատահական մարդկանց եք անդամագրել կուսակցություն։ Ի՞նչ կասեք այս հայտարարություններին ի պատասխան։
-Ես կասեմ նաև շարունակությունը՝ նաև տեխնիկական աշխատող եմ եղել կուսակցությունում։ Այդտեղից հետևություն արեք, թե իրենց ասածների մեջ ինչքան լրջություն և ճշմարտություն կա։ Այն, որ ծխում եմ, չեմ կարծում՝ որևիցե մի արտառոց բան է, կամ երբևիցե դա թաքցրել եմ։ Իսկ սուրճ էլ ամեն նորմալ մարդ աշխատանքի ընթացքում խմում է։ Իսկ ինչ վերաբերում է խմբակային անդամագրությանը, մեզ մոտ դա ընդհանրապես բացառվում է, իսկ եթե եղել են կոնկրետ շրջաններ, օրինակ, մի գյուղում եթե իրոք եղել են մարդիկ, ովքեր միանշանակ մեզ աջակցել են, մի 15-20 հոգի այնտեղ անդամագրելը մեծագույն հանցա՞նք է։ Խորհուրդ կտայի Սեդրակ Աճեմյանին դադարեցնել իրեն անլուրջ վիճակների մեջ գցելը. ինքը, իրոք, իրեն շատ անլուրջ վիճակի մեջ է դրել։ Համահնչակյան կենտրոնական վարչության ատենապետին սազական չէ նման բամբասանքների և մանր խնդիրների մեջ մտնելը։
Լյուդմիլա Սարգսյան
Հարցազրույց Լյուդմիլա Սարգսյանի հետ
-2009թ. դեկտեմբերի 16-ին արդեն տեղի է ունեցել ՍԴՀԿ արտակարգ համագումարը, որի ժամանակ ընտրվել է կուսակցության նոր կենտրոնական վարչություն և ատենապետ՝ Գևորգ Պերկուպերկյանը։ Սակայն հունվարի 9-ին կրկին համագումար հրավիրվեց...
-«Սարգիս Տխրունի» միությունը հաղորդագրություն էր տարածել այն մասին, որ դիմել են դատարան՝ օրինական կերպով վերականգնելու կուսակցության իրավունքները ՍԴՀԿ կնիքի և փաստաթղթերի վրա: Դուք մասնակցելո՞ւ եք դատական այդ նիստին։
-ՍԴՀԿ ԿՎ ատենապետ Սեդրակ Աճեմյանը վերջերս հայտարարեց, որ Դուք սուրճից և ձեռքին ծխախոտից բացի այլ բան չգիտեիք, ինչպես նաև խմբերով պատահական մարդկանց եք անդամագրել կուսակցություն։ Ի՞նչ կասեք այս հայտարարություններին ի պատասխան։

-Прошедший 9-го января съезд СДГП состоял из двух частей. Представителям СМИ было разрешено присутствовать лишь на торжественном открытии съезда. Какова цель проведения выборов правления и председателя СДГП в закрытом режиме?
-Не то чтобы была цель провести закрытый съезд, а просто это рабочая часть. Партия решает свои рабочие вопросы, стоящие на повестке дня. Это принято во всех партиях. А в нашей партии еще сто лет назад, когда у партии действительно было, что скрывать, исходя из целей безопасности, съезды всегда были закрытыми. В Армении мы проводим съезды, состоящие из двух частей: открытой и рабочей - закрытой. Так что это вполне нормально.
-Вам нечего скрывать?
-Конечно, нет.
-16-го декабря 2009г. уже состоялся чрезвычайный съезд СДГП, во время которого было избрано новое Центральное правление партии и председатель - Геворг Перкуперян. Однако 9-го января снова был созван съезд...
-Прежде всего, это нельзя называть съездом. У них была возможность двух делегатов. Двое из Капана, третий - из студенческого союза «Саргис Тхруни». В действительности они представляли филиалы, которых не существуют. Если есть еще, то они с нами. Если был один человек, то представляли так, будто присутствовал филиал. Что касается их съезда, мотивов его проведения, то они назвали его чрезвычайным съездом. В нашем регламенте отсутствует подобный термин, подобное понятие. И если через 20 дней должен был состояться очередной съезд, и они так сильны, то почему не пришли сюда для решения своих вопросов и избрания достойного, по их мнению, председателя. Следовательно, у них была задача: они знали, что не являются большинством и пошли этим окольным путем, который всего лишь дискредитировал их. Я считаю, что мы пришли на наш очередной съезд (о котором сообщалось заранее - два месяца назад) спокойно, самоуверенно. А то, что они сделали, к этому вообще не нужно относиться серьезно и помнить об этом. Мой совет в том, что чем больше будете помнить, тем больше придадите им важность и создадите для них сложные ситуации.
- Союз «Саркис Тхруни» распространил сообщение о том, что обратился в суд, чтобы законным образом восстановить права партии над печатью и документами СДГП. Вы участвовали в этом судебном заседании?
- Для того, чтобы обратиться в суд, необходимо иметь основания. Какие основания о съезде они представят, что на этом съезде что-либо они заключили, что-то подтвердили? Во время всего съезда были серьезнейшие нарушения повестки дня. Это нельзя вообще назвать съездом. Это было абсурдом.
- То есть, уверены, что судебный процесс Вы выиграете?
- Я думаю, что подобный процесс не может иметь место. Как бы мы ни жили в внеправовой стране, думаю, что даже власти понимают, что в этом случае поддержать это крыло просто невозможно, нет мотивации.
- Недавно председатель центрального правления СДГП Седрак Ачемян заявил, что Вы, кроме сигареты в руках и кофе, иного не знаете, а также случайных людей группами принимали в члены партии. В ответ на эти заявления, что бы вы сказали?
- Я сказала бы также продолжение - я также была техническим работником в партии. Отсюда сделайте вывод, что в сказанном ими есть серьезность и правдивость. То, что я курю, здесь, я думаю, нет ничего из ряда вон выходящего, или чтобы я это скрывала. А кофе, каждый нормальный человек в течение рабочего дня выпивает. А что касается группового членства, у нас это вообще исключается, а если были конкретные периоды, например, в одной деревне, если действительно были люди, которые однозначно нас поддерживали, то принятие в члены 15-20 человек это разве величайшее преступление? Я бы посоветовала Седраку Ачемяну прекратить ставить себя в несерьезное положение, он действительно поставил себя в очень несерьезное положение. Не к лицу председателю центрального правления входить в сплетни и мелкие проблемы.
Людмила Саркисян
Интервью с Людмилой Саркисян