ԼՂՀ վարչապետ. «Արցախի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումը շարունակում է մնալ երկրի իշխանությունների գերակա հարցը»
-Երկրի ներքին և արտաքին քաղաքականության ոլորտներում, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վարչապետ Արա Հարությունյանի գնահատմամբ՝ չկան ոչ էական բացթողումներ, ոչ էլ ձեռքբերումներ:
-Արցախի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումը շարունակում է մնալ երկրի իշխանությունների գերակա հարցը: Դրանից հետո կարելի է մասնակցել ընթացող բանակցություններին և փոխզիջումների հարց քննարկել, իսկ վերջին խոսքը կլինի ժողովրդինը,-տարեվերջյան մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Ա. Հարությունյանը:

Премьер-министр НКР: «Признание права Арцаха на самоопределение продолжает оставаться приоритетным вопросом властей страны»
По оценке премьер-министра Нагорно-Карабахской Республики Ара Арутюняна, в сфере внутренней и внешней политики страны нет ни существенных упущений, ни достижений.
«Признание права Арцаха на самоопределение продолжает оставаться приоритетным вопросом властей страны. После этого можно участвовать в текущих переговорах и обсуждать вопрос компромисса, а последнее слово будет за народом», - заявил А. Арутюнян во время итоговой пресс-конференции 2009 года.