Դավիթ Շահնազարյան. «...Սերժ Սարգսյանը պետք է ընդունի, որ ինքն արտգործնախարարի հետ անգրագետ է»
«Հայ ազգային կոնգրեսի» ներկայացուցիչ Դավիթ Շահնազարյանը «Հայացք» ակումբում ասել է, որ Հայաստանի իշխանություններն արդեն հասկացել են, թե ինչի է հանգեցրել Թուրքիայի հետ նախաձեռնողական քաղաքականություն սկսելու «իրենց արկածախնդրությունը»։
-Իշխանությունները հիմա մտածում են՝ ի՞նչ ձևերով անեն, որ և՛ ինչ-որ կերպ հրաժարվեն այս արձանագրություններից, և՛ չարժանանան միջազգային հանրության բացասական վերաբերմունքին։ Առայժմ իրենք լուծում չունեն. փնտրտուքի մեջ են,- ասել է ՀԱԿ անդամը՝ բացառելով, որ ԱՄՆ-ը դեպքերի յուրաքանչյուր զարգացման պարագայում ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը։
Դ. Շահնազարյանը նաև կասկածում է, որ դրսի ուժերի կողմից չափազանց կաշկանդված ՀՀ իշխանություններն այնքան ինքնուրույնություն կունենան, որ կկարողանան դուրս գալ «իրենց իսկ ստեղծած ծանր, անհեթեթ վիճակից»։
Սահմանադրական դատարանն էլ, ըստ Դ. Շահնազարյանի, Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունները չի ճանաչի հակասահմադրական.
-Եթե Գագիկ Հարությունյանին հրահանգեն հակասահմանադրական ճանաչել այս փաստաթուղթը, նշանակում է, որ Սերժ Սարգսյանը պետք է ընդունի, որ ինքն արտգործնախարարի հետ անգրագետ է և Սահմանադրությանը հակասող փաստաթուղթ է ստորագրել։

Давид Шахназарян: «...Серж Саргсян должен признать, что он с министром иностранных дел безграмотны»
«Власти Армении уже поняли, к чему привела их авантюра по началу  политики инициативности с Турцией», - заявил член АНК Давид Шахназарян.
Выступая в клубе «Айацк», он отметил, что  «сейчас власти думают, как сделать, чтобы каким-то образом отказаться от этих протоколов и не удостоиться отрицательного отношения со стороны международного сообщества, пока у них нет решений, они в поисках».
Д.Шахназарян сомневается, что ограниченная со стороны внешних сил власть Армении будет иметь такую самостоятельность, что сможет выйти из созданной им же тяжелой и нелепой ситуации.
Конституционный суд, согласно Шахназаряну, не признает конституционность армяно-турецких протоколов.
«Если Гагику Арутюняну дадут распоряжение признать неконституционным этот документ, то это означает, что Серж Саргсян должен признать, что он и министр иностранных дел безграмотны и подписали документ, противоречащий Конституции», - добавил Шахназарян.