Անդրադառնալով իրողությանը, որ Նիկոլ Փաշինյանի դատավարությանը մեղադրող կողմը 8 տարի ազատազրկում է պահանջել՝ Հայ ազգային կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանն ասել է.
-Մենք գիտենք՝ Փիլոյանն ով է. Փիլոյանը պրոֆեսիոնալ դատախազ չէ։ Նա մսագործ է։ Բոլորը, ովքեր մասնակցում են այս գործերին, նրանք դահիճներ են, ոչ թե իրենց կոչմանը հավատարիմ իրավաբաններ։ Նա նույն հաջողությամբ կարող էր պահանջել կախաղան,ուղղակի քրեական օրենսգրքում դա նախատեսված չէ'ի ցավս Փիլոյանի։
Լ. Զուրաբյանի կարծիքով՝ դա հոգեբանական ազդեցության փորձ է.
-Բայց վստահ եմ, որ մեր շարժմանը նման հոգեբանական հնարքներով ոչ ոք չի կարող ճնշել, և եթե նրանց նպատակն այն է, որ դրանով փորձեն ազդել 10-րդ տարածքում ընտրությունների վրա, ուրեմն ստանալու են միայն հակառակ արդյունք։
Հարցին, թե դատարանը չի՞ հասցնի վճիռը կայացնել, և Նիկոլ Փաշինյանն արդյոք կկարողանա՞ մասնակցել ընտրություններին, Լևոն Զուրաբյանը պատասխանել է.
-Նույնիսկ եթե կայացնեն, դա դեռ ոչ մի բան չի նշանակում, որովհետև կա դեռ վերաքննիչ և այլն, և այլն։ Մինչև այդ վճիռը օրենքի ուժ չստանա, ոչ ոք չի կարող խափանել Ն. Փաշինյանի մասնակցությունն ընտրություններին։
Լևոն Զուրաբյան. «Փիլոյանը մսագործ է»
-Մենք գիտենք՝ Փիլոյանն ով է. Փիլոյանը պրոֆեսիոնալ դատախազ չէ։ Նա մսագործ է։ Բոլորը, ովքեր մասնակցում են այս գործերին, նրանք դահիճներ են, ոչ թե իրենց կոչմանը հավատարիմ իրավաբաններ։ Նա նույն հաջողությամբ կարող էր պահանջել կախաղան, ուղղակի քրեական օրենսգրքում դա նախատեսված չէ' ի ցավս Փիլոյանի։

Комментируя тот факт, что обвинительная сторона по делу Никола Пашиняна потребовала лишения его свободы сроком на 8 лет координатор АНК Левон Зурабян сказал:
«Мы знаем, кто такой Пилоян. Пилоян не профессиональный прокурор. Он мясник. Все те, кто участвуют в этих делах - палачи, а не юристы, приверженные своему званию. Он с таким же успехом мог потребовать виселицы, просто в Уголовном кодексе это не предусмотрено, к великому огорчению Пилояна.
По мнению Зурабяна, это попытка психологического воздействия.
«Но уверен, что наше движение подобными психологическими уловками никто не сможет подавить и если их цель та, что этим будет делаться попытка повлиять на выборы в 10-м избирательном округе, значит они получат обратный результат», - добавил он.
На вопрос успеет ли суд вынести приговор и действительно ли сможет участвовать в выборах Никол Пашинян, Левон Зурабян ответил: «Если даже вынесут решение, то это еще ничего не значит, поскольку есть еще Апелляционный суд и т.д. Пока этот приговор не получит силу закона, никто не может приостановить участие Пашиняна в выборах».
Левон Зурабян: «Пилоян - мясник»