Մեղադրող կողմը պահանջեց Նիկոլ Փաշինյանին դատապարտել 8 տարվա ազատազրկման
Երևանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում դեկտեմբերի 22-ին մեղադրող կողմը պահանջեց 8 տարվա ազատազրկման դատապարտել «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր, Երևանի թիվ 10 ընտրատարածքում պատգամավորության թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանին։
«Հայկական ժամանակ» օրաթերթի խմբագիրը մեղադրվում է 2007-2008 թվականներին «զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու» և «իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու» մեջ։
Եթե այս դատավճիռը հաստատվի, Նիկոլ Փաշինյանը կզրկվի, ԱԺ ընդունած որոշմամբ, համաներմուվ պատժից ազատվելու հնարավորությունից։ Իսկ հունվարի 10-ին նշանակված պատգամավորական ընտրություններում հաղթանակ տանելու դեպքում, Ն. Փաշինյանը կզրկվի մանդատից։
«7օր»-ի հետ զրույցում, գնահատելով «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ արդարացման վճիռ կայացնելու և նրան ազատ արձակելու շանսերը,  Ն. Փաշինյանի փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը ասել էր, որ «Հաշվի առնելով մարտիմեկյան գործերով արդեն իսկ կայացած բազմաթիվ դատավճիռները՝ միանշանակ չէ մեր համոզմունքը, որ Հայաստանի արդարադատությունն այս անգամ օրենքով կշարժվի»։ Ն. Փաշինյանի մեկ այլ փաստաբան Լուսինե Սահակյանն էլ դժվարացել էր պատասխանել, թե որքանով է հնարավոր, որ մինչև տարեվերջ դատարանը կարդա իր վճիռը։

Сторона обвинения потребовала осудить Никола Пашиняна на лишение свободы сроком 8 лет
22 декабря в ходе судебного процесса над главным редактором газеты «Айкакан Жаманак» Николом Пашиняном, сторона обвинения в лице прокурора Корюна Пилояна потребовал применить к нему наказание в виде лишения свободы сроком на 8 лет.
По словам обвинителя, Пашинян виновен, и его надо осудить на 6 лет лишения свободы по 1-й части статьи 225 (организация массовых беспорядков) и на 2,5 года по 1-й части статьи 316 (насилие в отношении представителя власти). Пилоян просуммировал эти сроки и потребовал у судьи Мнацакана Мартиросяна осудить Никола Пашиняна на 8 лет лишения свободы.
Если этот вердикт будет вынесен, то Никол Пашинян лишится возможности освободиться от наказания по принятой НС амнистии, а в случае победы в назначенных на 10-е января парламентских выборах, Н. Пашинян лишится мандата.
В беседе с «7or», адвокат Н. Пашиняна Ерванд Варосян, оценивая шансы вынесения оправдательного вердикта и освобождения его подзащитного, сказал, что «Учитывая, уже принятые многочисленные вердикты по делу 1-го марта, не однозначно, что юстиция Армении в этот раз будет руководствоваться законом».