Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ԼՂՀ նախկին արտգործնախարար, «Փախստականները և միջազգային իրավունքը» քաղաքացիական հասարակության ցանցի քաղաքական խորհրդատու Արման Մելիքյանը անդրադառնալով Ղարաբաղյան հիմնախնդրին՝ ասել է, թե Մինսկի խումբն առաջարկել է այնպիսի ծրագիր, որը բացառում է փախստականների խնդիրների արծարծումը:
Պատասխանելով «7օր»-ի այն հարցին, թե ի՞նչ կասի այն մասին, որ Բաքու ժամանած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համախագահ Բեռնար Ֆասիեն հայատարարել է, թե տարածաշրջան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համախագահների այս անգամվա այցը նպատակ է հետապնդում ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման «հիմնարար սկզբունքների» վերաբերյալ համաձայնություն ստանալ՝ նա ասել է, թե ինքը հիացած է պարոն Ֆասիեիի այդպիսի համառությամբ և հետևողականությամբ։
-Ճիշտ է, արդեն թերևս 6-րդ տարին է՝ նույն բանն են հնչեցնում համանախագահները այս կամ այն ձևով, բայց երևի թե ժամանակն է, որ իրենք էլ իրենց գործողությունների և ասածների մեջ թարմություն մտցնեն և վերջապես տուրք տան իրական քաղաքական տրամաբանությանը և իրավիճակի ստույգ գնահատմանը, այլ ոչ թե իրենց պրոյեկտներին, որոնք իրագործելի չեն լինի։ Այս պահի դրությամբ ԼՂ հարցի կարգավորման նախադրյալները չեմ տեսնում,-նշել է Արման Մելիքյանը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի և Հայաստանի վերաբերյալ Միջզագային ճգնաժամային խմբի զեկույցին՝ ասել է, թե դա հերթական պատվերով սպառնալիքն է Հայաստանին, որ եթե հայակական զորքերը դուրս չբերվեն ազատագրված տարածքներից, պատերազմը կվերսկսվի։
-Սակայն դա իրականության հետ ոչ մի կապ չունի,-ընդգծել է Արման Մելիքյանը։
Արման Մելիքյան. «ԼՂ հարցի կարգավորման նախադրյալները չեմ տեսնում»

Арман Меликян: «На данный момент я не вижу предпосылок для урегулирования Карабахского конфликта»
Говоря на встрече с журналистами об урегулировании Карабахского конфликта, бывший министр иностранных дел НКР, политический советник сети гражданского общества «Беженцы и международное право» Арман Меликян заявил, что Минская группа ОБСЕ предложила такую программу, которая исключает обсуждение проблем беженцев.
В ответ на вопрос «7or» о том, каково его мнение в связи со сделанным в Баку заявлением французского сопредседателя МГ ОБСЕ о том, что нынешний визит сопредседателей в регион связан с попыткой достижения одобрения сторонами «базовых принципов» мирного урегулирования Карабахского конфликта, А.Меликян отметил, что он восхищен подобной настойчивостью и последовательностью господина Фасье.
«Правда, уже почти 6 лет сопредседатели озвучивают одно и тоже в той или иной форме, но, наверное, уже пора внести в их действия и заявления новизну, избрав путь реальной политической логики и правильной оценки ситуации, а не своих проектов, которые не будут реализуемы.На данный момент я не вижу предпосылок для урегулирования Карабахского конфликта», -заявил Меликян.
Говоря о докладе Международной кризисной группы относительно Армении и Азербайджана, Меликян подчеркнул, что это очередная заказная угроза Армении о том, что если армянские войска не будут выведены из освобожденных территорий, военные действия возобновятся.
«Однако это не имеет никакого отношения к действительности», - добавил Меликян.
«Правда, уже почти 6 лет сопредседатели озвучивают одно и тоже в той или иной форме, но, наверное, уже пора внести в их действия и заявления новизну, избрав путь реальной политической логики и правильной оценки ситуации, а не своих проектов, которые не будут реализуемы. На данный момент я не вижу предпосылок для урегулирования Карабахского конфликта», -заявил Меликян.