Հրապարակվել է Պուտինի և Տուսկի «գաղտնի» հանդիպման տեսանյութը Ту-154–ի անկման օրը
Լեհաստանի ՊՆ–ն հրապարակվել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և երկրի նախկին վարչապետ Դոնալդ Տուսկի «գաղտնի» հանդիպման տեսանյութը Սմոլենսկում Ту-154–իանկման օրը, որի հետևանքով զոհվել էր Լեհաստանի նախագահ Լեհ Կաչինսկին։
Տուսկը Պուտինի և Սերգեյ Շոյգուի հետ քննարկել է կատարվածն անմիջապես ողբերգության վայրում։
Լեհ վարչապետին զրուցակիցները տեղեկացնում էին ինքնաթիռի հետագծի մասին։ Պուտինն ու Շոյգուն նրան բացատրում են, որ օդանավը չէր կարող բախվել գործարանի շենքին, եթե շարունակեր ևս 800 մ ընթանալ։ Հանդիպումն ընթացել է տասնյակ մարդկանց ներկայությամբ։
Ավելի վաղ Լեհաստանի պաշտպանության նախարար Անտոնի Մաչերևիչը հայտարարել էր, որ «գաղտնի» այդ հանդիպումը Սմոլենսկի ողբերգությունն այլ տեսանկյունից դիտարկելու հնարավորություն է ընձեռում։
Մեկնաբանելով նախարարի խոսքերը՝ Տուսկը հիշեցրել էր, որ ՌԴ նախագահի հետ իր խոսակցությանը բազմաթիվ լեհ լրագրողներ են հետևել, և նախարարի ասածը «ծանր քաղաքական պաթոլոգիա» էր որակել։
Լեհաստանի ՊՆ–ն հրապարակվել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և երկրի նախկին վարչապետ Դոնալդ Տուսկի «գաղտնի» հանդիպման տեսանյութը Սմոլենսկում Ту-154–ի անկման օրը, որի հետևանքով զոհվել էր Լեհաստանի նախագահ Լեհ Կաչինսկին։

Опубликовано видео «тайной» встречи Путина и Туска в день падения Ту-154
Минобороны Польши опубликовало запись, на которой экс-премьер страны Дональд Туск обсуждает с российским руководством катастрофу Ту-154 под Смоленском, в которой погиб польский президент Лех Качиньский, сообщает НТВ.
Запись сделана в день катастрофы. Общение Туска с Владимиром Путиным и Сергеем Шойгу проходило, по всей видимости, в районе произошедшей трагедии.
Польского премьера проинформировали о траектории движения самолета. Путин и Шойгу на снятых кадрах объясняют Туску, что самолет мог столкнуться со зданием фабрики, если бы продолжил движение еще 800 метров. Встреча проходит в присутствии десятков человек, ее снимает множество камер.
Ранее министр обороны Польши Антони Мачеревич рассказал о том, что в день авиакатастрофы под Смоленском экс-премьер страны Дональд Туск провел «тайную» беседу с Владимиром Путиным, и этому якобы есть подтверждение. По словам Мачеревича, озвученные в ходе этой встречи фразы позволяют с другой стороны посмотреть на катастрофу Ту-154 под Смоленском, в том числе на отчет МАК.
Сам Дональд Туск, комментируя заявления Мачеревича, обратил внимание на множество российских и польских журналистов, которые присутствовали на встрече. Слова министра он расценил как «тяжелую политическую патологию».