Թուրք քաղաքագետ. «Մենք սպասում ենք, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերություններում որևէ բարելավում նկատվի»
-Որոշումներում նախապայման չկա, սակայն Թուրքիան սպասում է որևէ ժեստի,- Երևանում հայ և թուրք լրագրողների հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Ստամբուլի մշակութային համալսարանի գլոբալ քաղաքական գործընթացների կենտրոնի տնօրեն Մենսուր Աքգյունը։ Նա Թուրքիայի խորհրդարանում հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման համար անհրաժեշտ ժեստ է տեսնում միայն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում առաջընթացը։
-Մենք սպասում ենք, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերություններում որևէ բարելավում նկատվի։ Դա ասելով՝ ես նկատի չունեմ ղարաբաղյան հարցի վերջնական լուծումը, սակայն մենք սպասում ենք որևէ առաջընթացի։ Եթե Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերություններում որևէ առաջընթաց չլինի (Մինսկի խմբի շրջանակներում կամ ուրիշ ձևաչափով), չեմ կարծում, որ Թուրքիան իր քաղաքական դիրքերը զիջի, և ոչ մի քայլի չի դիմի,- ասել է Մ. Աքգյունը։
Նա նաև հավելել է, որ կողմ է հայ-թուրքական սահմանի բացմանը, քանի որ կարծում է, որ փակ սահման ունենալը նորմալ երևույթ չէ.
-Կարծում եմ, որ եթե Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանը բացվի, ապա դա դրականորեն կազդի Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների վրա։

Турецкий политолог: «Мы ожидаем, что в отношениях между Арменией и Турцией какое-либо улучшение будет замечено»
«В решениях не было предусловий, однако Турция ждет какого-то жеста», - заявил в Ереване во время встречи армянских и турецких журналистов директор центра глобальных политических процессов Культурного университета Стамбула Менсур Акгьюн. Он для ратификации в парламенте Турции армяно-турецких протоколов необходимым жестом видит прогресс в вопросе урегулирования Карабахского конфликта.
«Мы ожидаем, что в отношениях между Арменией и Турцией какое-либо улучшение будет замечено. Говоря это, я не имею в виду окончательное решение карабахского вопроса, однако мы ожидаем какого-либо продвижения. Если в отношениях между Арменией и Азербайджаном не будет прогресса (в рамках Минской группы или в другом формате), не думаю, что Турция свои политические задачи уступит и ни к какому шагу не прибегнет», - сказал Акгьюн.
Он также добавил, что за открытие армяно-турецкой границы, поскольку наличие закрытой границы ненормальное явление.
«Думаю, что если между Арменией и Турцией граница откроется, то это положительно повлияет на армяно-азербайджанские отношения», - добавил турецкий политолог.